AFAD'dan açıklama! Sel felaketinde can kaybı artıyor

AFAD'dan açıklama! Sel felaketinde can kaybı artıyor

Batı Karadeniz, 3 gün süren ve bugün de devam etmesi beklenen aşırı yağışın neden olduğu sel ve heyelan felaketiyle mücadele ediyor. Acı bilançonun gittikçe ağırlaştığı Kastamonu ve Sinop'ta şu ana kadar 40 kişi hayatını kaybetti. Kayıp başvuru sayısının da 100'ün üzerinde.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) Batı Karadeniz'de yaşanan sel felaketiyle ilgili yapılan son açıklamada, Kastamonu'da 34, Sinop'ta 6 vatandaşın hayatını kaybettiği duyuruldu.

Açıklamada, "Yaşanan sel nedeniyle Kastamonu’da 34, Sinop’ta 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 9 vatandaşımızın tedavilerine hastanelerde devam edilmektedir. Bartın’da kaybolan 1 vatandaşımızı arama çalışmaları devam etmektedir" bilgisine yer verildi.

Bartın'ın Ulus Akörensöküler köyünde kaybolan kişiyi arama çalışmalarının sürdürüldüğü vurgulanan açıklamada, Sinop'un Ayancık ve Kastamonu'nun Bozkurt ilçelerinde arama ve kurtarma ekiplerince çalışmalara devam edildiği kaydedildi.

KASTAMONU VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Öte yandan Kastamonu Valiliği, yazılı bir açıklama yaparak sel felaketinin yaşandığı bölgede, "250-300 ceset çıkarıldığı ve kimliklerinin tespit edilemediği" yönünde yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Açıklamada "Maalesef bugün bazı şahıslarca, 250-300 ceset toplandığı ve kimliklerinin tespit edilemediği şeklinde, gerçek dışı açıklamalarda bulunulmuştur. İlimizde şu ana kadar hayatını kaybeden 32 vatandaşımız bulunmaktadır. Sel felaketi ile mücadelemizi zaafa uğratmaya dönük, bu açıklamayı kınıyoruz." ifadelerine yer verildi

YIKILAN BİNAYA MÜDAHALE SÜRÜYOR

Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde sel nedeniyle yıkılan apartmanda arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, selde yıkılan 8 katlı Ölçer Apartmanı'nın bulunduğu alana gelerek, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği bölgede incelemede bulundu. Selden zarar gören Fatih Apartmanı'nda da güvenlik gerekçesiyle yıkım çalışması başlatıldı.

AFET BÖLGESİ İLAN EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dü sel felaketinin yaşandığı Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde yaptığı açıklamada Kastamonu, Bartın ve Sinop'ta selden ekilenen yerlerin afet bölgesi ilan edildiğini duyurmuştu.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz