Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

ABD’ye “Afgan mülteci” tepkisi

NotHaber

Washington’un Taliban’dan kaçan Afganlar’a Türkiye’yi işaret etmesine Ankara’dan tepki geldi. “Sorumsuz ve bize danışmadan alınan bu kararı kabul etmiyoruz. Doğrudan uçaklarla götürebilirler” açıklaması yapıldı.

 

ABD’nin çekilme kararı aldığı ve 11 Eylül’de kadar tamamen boşaltacağını açıkladığı Afganistan’da Taliban kontrolünü günden güne artırıyor. “Taliban karşıtları ne olacak” sorularının sorulduğu dönemde Washington, Afganistan’da kendisine hizmet etmiş, Taliban’ın düşman olarak gördüğü 19 bin Afgan’ı ve aile üyelerini (toplamda 53.000 kişi) ülkesine almaya karar vermişti. 1 milyona yakın destekçisine de hedef ülke olarak İran üzerinden Türkiye’yi göstermişti.

AMERİKA İÇİN ÇALIŞIYORLARDI

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, ABD’nin açıkladığı “ABD İçin Çalışan Afganlar ve Ailelerine Yönelik Göçmen Kabul Programı”na tepki gösterdi. Bilgiç, “Türkiye olarak, ABD’nin sorumsuz ve ülkemize danışmadan aldığı kararı kabul etmiyoruz” dedi.

DÜNYADA ZİRVE TÜRKİYE’NİN

Bilgiç, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: “ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, ABD devleti, ABD merkezli STK’lar ve basın kuruluşları için çalışan Afganlar ve ailelerine yönelik göçmen kabul programı ile Afganların ABD’ye göç başvurularının bağlı oldukları kuruluşlar aracılığıyla üçüncü ülkelerden alınacağı belirtilerek, başvurular için ülkemize de işaret edilmektedir. Soruna bölge ülkeleri arasında çözüm bulmak yerine ülkemizin rızası olmaksızın ülkemizde çözüm aranmak istenmesi kabul edilemez. Son 7 yıldır dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkemizin yeni bir göç krizini üçüncü bir ülke adına üstlenecek kapasitesi bulunmamaktadır. ABD, eğer bu kişileri ülkesine almak istiyor ise doğrudan uçaklarla ülkesine nakletmesi mümkündür”

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz