Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

ABD'de küresel ısınma ve iklim krizinin etkileri görülüyor

NotHaber

Ülkenin en büyük su rezervi olan Mead baraj gölünde ilk kez resmi olarak su kıtlığı ilan edildi. Gölün kapasitesi ilk kez yüzde 40’ın altına düştü, gelecek yıl su seviyesinin daha da düşeceği öngörüldüğü için kıtlık ve kesinti kararı alındı.

Küresel ısınma ve iklim krizinin etkileri giderek derinleşiyor. Dünyayı etkisi altına alan kuraklık, aşırı sıcaklar ve yangın, sel gibi felaketler her geçen gün artarken ABD'den de korkutan bir haber geldi. Ülkenin en büyük su rezervi olan Mead Gölü'nde “kıtlık” ilan edildi. ABD Islah Bürosu (USBR), Colorado Nehri üzerine kurulu Hoover Barajı’nın oluşturduğu Mead baraj gölünde ilk kez resmi olarak “su kıtlığı” ilan etti. Ülkenin batısında yaşanan kuraklık nedeniyle Mead Gölü bu yıl ilk kez kapasitesinin yüzde 40 altına düştü.

EN ÇOK ARİZONA EYALETİ ETKİLENECEK

2022 yılında gölde su seviyesinin daha da düşeceğinin öngörülmesi üzerine bu kararın alındığı bildirildi. Bu ilanın ardından, Colorado Nehri’nin suyu yeniden paylaştırılacak ve kesintiler başlayacak. Kesintilerden en çok, nehirden aldığı suyun yüzde 18’ini kaybedecek olan arizona eyaletinin etkileneceği öngörülüyor. Arizona’yı yüzde 7 ile Nevada ve yüzde 5 ile Meksika takip ediyor.

500 YILIN EN BÜYÜK MEGA KURAKLIĞI

Islah Bürosu, Yukarı Colorado Nehri havzasının bu yıl çok kurak bir ilkbahar geçirdiğini, Nisan-Haziran ayları arasında akımın mevsim normallerinin yüzde 26’sında kaldığını açıkladı. Uzmanlara göre hava sıcaklıklarının artması, Colorado Nehri’ni besleyen kar suyunun azalması ve nüfus artışıyla birlikte gelen fazla tüketim nedeniyle Mead Gölü’nde su seviyesi 1999 yılından beri düşüyor. Uzmanlar, iklim değişikliği nedeniyle ABD’nin batısında 2000 yılından beri son 500 yılın en büyük “mega kuraklığının“ yaşandığına da dikkati çekiyor.

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz