7 bin yıllık Arslantepe Höyüğü'nde 2 çocuk iskeleti bulundu

7 bin yıllık Arslantepe Höyüğü'nde 2 çocuk iskeleti bulundu

Malatya'da yaklaşık 7 bin yıllık geçmişe sahip olan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Kalıcı Listesi'ne giren Arslantepe Höyüğü'nde milattan önce 3 bin 600 yılına ait iki çocuk iskeleti gün yüzüne çıkarıldı.

Malatya Ovası’nın kenarında bulunan arslantepe höyüğü’nde kazı çalışmaları devam ediyor.

Arslantepe Höyüğü Kazı Başkanı Doç. Dr. Francesca Balossi Restelli, 2 aydır devam eden kazıları 7 Ekim'de tamamlayacaklarını söyledi.

ELİT EVLER VE BİRÇOK SERAMİK BULUNDU

Yapılan kazılarda geç kalkolitik tabakalara kadar indiklerini ve orada elit evler bulduklarını dile getiren kazı başkanı Restelli, "Şu an tam evlerin tabanına geldik. Tabanlar üstünde çok seramik bulduk. Küçük, büyük, çok farklı seramikler. Seramik (topraktan yapılmış) tencere ve küçük bardaklar var, tohum, çamur ile yapılmış dolaplar bulduk. Üç oda dolusu seramik var. Şu anda onları kaldırıyoruz, tabandan kimyasal analiz yapmak için örnek alacağız. Bu analizden daha fazla bilgi alabiliriz, organik madde varsa veya ne yaptılar oda içinde öğrenebiliriz." dedi.

Restelli, evlerde hayvan kemiklerinden yapılmış iğneler bulduklarını ve bu iğnelerin o dönemde elbise yapımında kullanıldığını anlattı.

KÜPLERDEN İKİ ÇOCUK İSKELETİ ÇIKTI

Kazılarda vazo ve büyük küpler de bulundu. Bulunan bu küp ve vazoların tarımsal ürünlerin muhafazası için kullanıldığı belirlendi. Küplerden ikisinde iki çocuk iskeleti bulunduğunu ifade edildi.

Restelli, bulunan küplerdeki iskeletlerin geç kalkolitik döneme ait olduğuna ve milattan önce 3 bin 600 yılına tarihlendiğine değinerek, inceleme sonunda iskeletlerin tam kesin tarihi ile çocukların herhangi bir hastalığı olup olmadığının da ortaya çıkacağını dile getirdi.

BULUNAN MATERYALLERİN NE İÇİN KULLANILDIĞI ARAŞTIRILIYOR

Kalkolitik döneme ait bir peynir kabı da bulduklarını ifade eden Restelli, "Tam böyle bir süzgeç veya peynir yapmak için seramik diyebilirim. Nasıl kullandılar daha belli değil ama anlamak için biraz araştırma yapacağız. O da geç kalkolitik döneme tarihlenen evlerden çıktı. O dönemde bugünkü hayvanlar vardı. İnek, keçi ve koyun Arslantepe'de onları çok kullandılar. Biz bu yönde hayvan kemikleri çok buluyoruz." ifadesini kullandı.

DUVARIN İÇİNDE GEÇ HİTİT DÖNEMİNE AİT ALTIN KÜPE

Höyüğün kuzeyinde geç Hitit dönemine tarihlenen kazılar da yaptıklarını belirten Restelli, "Orada şu an yeni tabakaya iniyoruz, üstünde çok büyük anıtsal bir bina vardı, kaldırdık. Şu anki kazılarımızda yine duvarlar başlıyor. Burada duvar içinde milattan önce 900 yılına ait bir altın küpe bulduk." diye konuştu.

Arslantepe'nin çok önemli bir höyük olduğuna dikkati çeken Restelli, "Malatya ovasının tam kenarında, yaşamak için çok güzel bir yer. Ondan dolayı burada yerleşim binlerce yıl devam etti. Demek ki biz de burada yüzlerce yıl çalışabiliriz. Bizden sonra gelecek arkeologlar da burada kesinlikle çok güzel şeyler bulacaklar ve tarihi çok daha iyi anlayabileceğiz." dedi.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz