30 ilde 'Anadolu' operasyonu: 78 kişi yakalandı

30 ilde 'Anadolu' operasyonu: 78 kişi yakalandı
NotHaber

Cumhuriyet tarihinin "suçtan elde edilen gelire" yönelik ilk tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda 76 kişi gözaltına alınırken. Türkiye, Bulgaristan, Hırvatistan ve Sırbistan'da 13 bin 398 tarihi eser ele geçirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile Adana Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde uluslararası Tarihi eser kaçakçılığı yaptığı tespit edilen suç şebekesine yönelik geniş çaplı bir Operasyon başlatıldı

KURYELERLE YURT DIŞINA KAÇIRMIŞLAR

"Anadolu" adı verilen operasyon kapsamında Türkiye'de kaçak kazı yapanlar, koleksiyonerler ve toplayıcılar aracılığıyla elde edilen tarihi eserlerin organize suç örgütü tarafından kurye kullanılarak yasa dışı yollardan yurt dışına çıkartıldığı tespit edildi.

Yaklaşık 2 yıl önce çalışma başlatan KOM birimleri, söz konusu suç şebekesinin elebaşı aracılığıyla örgütün üyeleri, yurt içi ve yurt dışı bağlantılarını deşifre etti.

Örgütün tarihi eserleri kuryeler aracılığıyla ABD ve Avrupa'ya kaçırdığının anlaşılmasının ardından bu ülkelerdeki müzayede evlerinin katalogları da incelemeye alındı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı uzmanlarının da devereye girmesi sonrası ABD ve Avrupa'daki 9 müzayede salonundaki 52 eserin açık artırmayla satılmak üzere kataloglandığı belirlendi.

Bu müzayede evleri tarafından örgüt üyelerinin hesaplarına tarihi eserlerin satış bedeli olarak mevcut kur üzerinden yaklaşık 26 milyon lira değerinde döviz gönderildiği tespit edildi. Müzayede evlerindeki bazı satışların, sahte sahiplik belgeleri üzerinden gerçekleştirildiği ortaya çıkarıldı.

13 BİN 398 ESER ELE GEÇİRİLDİ

Çalışmaların tamamlanması, şüphelilerin kimlik tespiti ve suç unsurlarının delillendirilmesinin ardından Adana Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı üzerine KOM Başkanlığı koordinesinde harekete geçen ekipler, Adana merkezli 30 ilde eş zamanlı operasyon başlattı.

Sabah erken saatlerde 91'i ikamet, 17'si iş yeri olmak üzere 108 adrese operasyon düzenleyen ekipler, haklarında gözaltı kararı verilen ve aralarında 5 koleksiyonerin de yer aldığı 92 şüpheliden 76'sını gözaltına aldı.

Önceden belirlenen adreslerde aramaların devam ettiği ve çok sayıda tarihi eserin operasyon kapsamında ele geçirildiği öğrenildi.

MAL VARLIKLARINA EL KONULABİLİR

Cumhuriyet tarihinin "suçtan elde edilen gelire" yönelik ilk tarihi eser kaçakçılığı operasyonu olduğu belirtilen çalışma kapsamında aralarında örgüt elebaşının da bulunduğu 7 şüphelinin tüm mal varlıklarına el konulma talebinde bulunulacağı ifade edildi.

Mersin Silifke'de bir otelde yakalanan suç örgütü elebaşının tarihi eser kaçakçılığından 3 suç kaydı olduğu belirtildi.

Bu arada yaklaşık 2 yıl süren soruşturma sürecinde Türkiye, Bulgaristan, Hırvatistan ve Sırbistan’da gerçekleştirilen 4 ayrı ara yakalamada 13 bin 398 tarihi eser ele geçirilerek ülkeye getirildi.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz