Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

İsrail’de kovid vakaları 200’den 50 bin’e fırladı!

Ülkede Haziran ayında 200’e kadar düşen aktif koronavirüs vakaları, Delta varyantının etkisiyle 50 bini aştı. Yaklaşık 1 milyon kişi üçüncü doz aşıyı olurken, yetkililer aşılama kampanyasını hızla sürdürüyor.

İsrail'de haziranda 200'e kadar düşen aktif yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı son dönemde Delta varyantının etkisiyle 50 bini aştı. Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, son 24 saatte 5 bin 75 kişinin Kovid-19 testinin pozitif çıktığı, 36 hastanın da hayatını kaybettiği belirtildi. Böylece yaklaşık 9,3 milyon nüfusa sahip ülkede virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerinin sayısının 6 bin 668'e, toplam vaka sayısının 942 bin 239 ulaştığı ifade edildi.

519 HASTANIN DURUMU AĞIR

Aktif vaka sayısının 50 bini aştığı ülkede hastalardan 519'nun durumunun ağır olduğu kaydedildi. Öte yandan ülkede 5 milyon 848 bin kişiye Kovid-19 aşısının birinci, 5 milyon 416 kişiye ikinci, 942 bin kişiye de üçüncü dozu yapıldı. Aşılama sayesinde geçen aylarda salgını kontrol altına almaya başaran İsrail'de 19 Nisan'da açık, 15 Haziran'da kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu kaldırılmıştı.

MASKE ZORUNLULUĞU GERİ GELMİŞTİ

Ülkede haziran başında aktif vaka sayısı 200'e kadar gerilemiş, günlük vaka sayısı da 20'nin altına düşmüştü. Vakalardaki artış nedeniyle 25 Haziran'da yeniden kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu uygulanmaya başlamıştı. İsrail, halka toplu aşı uygulamasını dünyada ilk ve en başarılı şekilde uygulayan ülkelerden biri olarak dikkat çekiyor. Koronavirüs aşılarının Avrupa’da henüz tartışmada olduğu bir dönemde İsrail’de halkın aşılanması işlemi hayata geçirilmişti.

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz