Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

“İsrail gemisine İran saldırdı”

ABD Savunma Bakanlığı, İsrail bayraklı yük tankerine 29 Temmuz’da yapılan ve 2 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından yaptığı incelemede olayın arkasındaki ülkenin İran olduğunu açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Hint Okyanusu'nda biri İngiltere diğeri Romanya vatandaşı 2 kişinin hayatını kaybettiği İsrailli şirkete ait nakliye gemisine saldırıdan İran'ı sorumlu tuttu.

29 Temmuz'daki saldırının ardından uzman ekip tarafından kanıtlar incelenerek ve gemideki mürettebatla konuşularak yürütülen soruşturmada, Mercer Street adlı gemiye patlayıcı yüklü insansız hava aracı (İHA) ile saldırı düzenlendiğinin tespit edildiği belirtildi.

İRAN İHA’LARININ MENZİLİ İÇİNDE

Nakliye gemisine ilk olarak İHA'larla iki başarısız saldırı olduğu, üçüncü saldırıda ise mürettebattan 2 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi. Mürettebatın sudan çıkardığı ve patlayıcı uzmanlarının incelediği İHA parçalarının daha önce İran'ın tek yönlü saldırı İHA'larından toplanan örneklerin neredeyse benzeri olduğu aktarılan açıklamada, İran kıyılarından saldırının yapıldığı yere olan mesafenin ise bu ülkenin tek yönlü saldırı İHA'larının menzilinde bulunduğuna dikkat çekildi. ABD Merkez Komutanlığı, “İran kıyılarından saldırıların yerlerine kadar olan mesafe, belgelenmiş İran tek yönlü saldırı İHA'larının menzili içindeydi” açıklamasını yaptı.

BİR İNGİLİZ BİR DE RUMEN KURBAN

İsrail tarafından işletilen Mercer Street adlı tanker, 29-30 Temmuz tarihlerinde Umman açıklarında İHA’larla saldırıya uğramış ve sonucunda biri İngiliz güvenlik görevlisi diğeri geminin Rumen kaptanı olmak üzere iki kişi hayatını kaybetmişti. 29 Temmuz gecesi yapılan ilk iki İHA saldırısı başarısız olmuş, 30 Temmuz günü patlayıcı yüklü üçüncü İHA gemiye isabet etmişti.

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz