Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

BM’den uyarı: Geri itmelere dair sağlam kanıtlar var

Düzensiz göçmenleri Türkiye’ye sürekli geri iterek insan hakları ihlalleri gerçekleştiren Yunanistan’a Birleşmiş Milletler’den uyarı geldi. BM Temsilcisi Hurtado, “Bu konuda sağlam kanıtlar alıyoruz. Böyle bir şey olmamalı. AB ile de görüşüyoruz ve devredeyiz” diye konuştu.

Yunanistan’ın Türkiye’ye Geri itmelerle Göçmenlere yönelik insan hakları ihlalleri, uluslararası ortamda rahatsızlık uyandırmaya devam ediyor. Başta Yunanistan'da olmak üzere Avrupa Birliği (AB) sınırlarındaki sığınmacıların geri itilmelerine ilişkin BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisinin neden bir açıklama yapmadığı konusunda sözcü Marta Hurtado, “Yunanistan'daki geri itmelere ilişkin biz de sağlam kanıtlar alıyoruz” karşılığını verdi.

DURDURMALARI İÇİN TAKİPTELER

BM temsilcisi Hurtado, “Böyle bir şey olmamalı. Uluslararası sınırları geçmeye çalışan her bir kişinin, her bir göçmenin bireysel değerlendirilme hakkı var. Fiilen bu konu hakkında halihazırda AB ile görüşüyoruz. Bu konuda devredeyiz” dedi. Son birkaç aydır Yunanistan'ın sığınmacıları “geri ittiğine dair” kanıtları teyit etmek için uğraştıklarını aktaran Hurtado, ayrıca AB'nin dış sınırlarındaki geri itmeleri durdurmak için neler yapması gerektiği konusunu da takip ettiklerini sözlerine ekledi.

“ENDİŞE VERİCİ” DEMİŞLERDİ

AB Komisyonu sözcülerinden Adelbert Jahnz, 7 Ekim'de yaptığı açıklamada, AB'nin dış sınırlarında şiddet kullanılarak geri itmelerin yer aldığı görüntüler ve raporların "çok endişe verici" olduğunu söylemişti. Geri itmelerin yasa dışı olduğunu ve ulusal otoritelerin iddiaları soruşturmakla yükümlü bulunduğunu vurgulayan Jahnz, “Komisyon hem Avrupa Parlamentosu hem Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından sunulan kanıtları ve raporları baz alarak ciddi endişeler taşımaya devam ediyor” demişti.

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz