Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

“Yeşil Pasaport” uygulaması İtalya'da’de hayata geçirildi

İtalya’da okullardan işletmelere kadar pek çok alanda yeşil pasaport uygulaması zorunlu hale getirildi. Buna uymayan öğretmenlerin iş ilişkisi dahi askıya alınacak, 1000 euro’ya kadar para cezası kesilebilecek.

İtalya'da kamuya açık birçok mekan ve etkinlikte bugünden itibaren Covid belgesi gösterilmesi zorunlu oldu. 2021-2022 döneminde okulların fiziki katılımla açılabilmesi için öğretmenlere de Covid belgesi zorunluluğu getirildi. Bakanlar Kurulu'nun dün akşamki kararıyla, Eylül ayından itibaren "yeşil pasaport" olarak da anılan Covid belgesine sahip olmayan öğretmenler okullara alınmayacak.

5 GÜN SINIRI GETİRİLDİ

"Mazeretsiz devamsızlık" sayılacak olan bu gerekçe ile 5 günün üzerinde çalışmayan öğretmenlerin de iş ilişkisi askıya alınacak. Bu öğretmenlere maaş ya da tazminat ödenmeyecek. Öğretmenlere "yeşil pasaport" zorunluluğu, anaokulundan üniversiteye kadar her seviyeyi kapsayacak. Öğrenciler bakımından ise, yalnızca üniversitelerde eğitim görenlerden "yeşil pasaport" istenecek.

NEDİR BU YEŞİL PASAPORT?

İtalya’da, en az bir doz Covid aşısı yaptırmış olanlar, son 6 ay içinde hastalığı geçirip iyileşenler ve son 2 gün içinde yapılmış test sonucu negatif olanlara verilen belgeler, "yeşil pasaport" olarak kabul ediliyor. "Yeşil pasaport" kapsamında, hızlı antijen testleri ya da moleküler testler geçerli sayılıyor.

Eylülden itibaren uçak, tren, gemi gibi ulaşım araçlarında da "yeşil pasaport" zorunlu olacak. Ayrıca "yeşil pasaport" zorunluluğu ülke genelinde birçok mekan ve toplu etkinlik için bugünden itibaren uygulanmaya başlıyor. Bu zorunluluğu ihlal edenlere 400-1000 euro arası para cezası kesilebilecek. İhlal 3 kez tekrarlanırsa işletmeler 1-10 gün kapatılabilecek. Covid belgesi zorunluluğu 12 yaş üzerindekiler için geçerli olacak.

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz