Yeni Zelanda’da terör saldırısı: 6 yaralı

Yeni Zelanda’da terör saldırısı: 6 yaralı

Ülkenin Auckland şehrinde süpermarkete saldırı düzenleyen bir terörist 6 kişiyi yaraladı. Polisler tarafından etkisiz hale getirilen saldırganın DEAŞ yanlısı olduğu belirtilirken, Başbakan Ardern “Aşırılık yanlısı bir kişi, masum Yeni Zelandalılar’a terör saldırısı düzenledi” dedi.

 

yeni zelanda'da 2019’un ardından yine bir terör Saldırısı düzenlendi. Auckland kentinde bir süpermarkete saldırı düzenlendi. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, ülkenin Auckland kentinde gerçekleşen saldırı hakkında yaptığı açıklamada, polisin saldırganı 1 dakika içinde etkisiz hale getirdiğini duyurdu. Ardern “Şiddetli bir aşırılık yanlısı kişi, masum Yeni Zelandalılara terör saldırısı düzenledi” dedi.

SALDIRGAN SRİ LANKA VATANDAŞI

Yeni Zelanda Başbakanı, teröristin Ekim 2011'de Yeni Zelanda'ya gelen bir Sri Lanka vatandaşı olduğunu ve 2016'dan itibaren ulusal güvenlik birimlerinin takibinde olduğunu söyledi. Saldırgan öldürülürken, süpermarketteki saldırı nedeniyle en az altı kişinin bıçaklandığı açıklandı. Saldırganın tek başına olduğu ve başka bir saldırı şüphesinin bulunmadığına inanıldığının altı çizildi.

DEAŞ YANLISI OLDUĞU İDDİASI

St John ambulans servisi, yaralı altı kişiden üçünün kritik, birinin durumunun ciddi ve diğerinin orta derecede durumda olduğunu söyledi. Saldırganın terör örgütü DEAŞ yanlısı olduğu iddiası da gelen bilgiler arasında. Sakin ve suç oranı düşük yapısıyla bilinen Yeni Zelanda’da son yıllarda artan terör saldırıları dikkat çekiyor. 2019’da da beyaz ırkçılığı ve İslam düşmanlığını savunan Nazi Branton Tarrant’ın bir cami ve bir İslam merkezine düzenlediği saldırılarda toplamda 51 kişi hayatını kaybetmişti.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz