‘Uzay turistleri’ göklerde!

‘Uzay turistleri’ göklerde!

SpaceX firması, tarihte ilk kez hiç astronot bulundurmadan tamamı sivillerden ulaşan dört kişilik uzay mürettebatını uzaya fırlattı. 90 dakikaka bir dünyayı tur atan kapsül, üç günlük turunu tamamladıktan sonra atmosfere girerek Florida açıklarında Atlas Okyanusu’na inecek.

ABD’li girişimci Elon Musk’ın sahibi olduğu Spacex firması, Uzay turizminin kapılarını resmen açmış oldu. Şirket, tamamı sivillerden oluşan dört kişilik mürettebatı, Dragon kapsülüyle önceki gece uzaya fırlattı. Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılan kapsül 575 kilometre yüksekliğe ulaşarak üç gün boyunca Dünya’nın yörüngesinde dönecek. Kapsül yerkürenin etrafındaki üç günlük turunu tamamladıktan sonra tekrar atmosfere girerek Florida açıklarında Atlas Okyanusu üzerine inecek.

YÖRÜNGEYE ULAŞTILAR

Bu, sivillerin para karşılığında uzay yolculuğuna çıkışı olmasa da kapsülde hiç Astronot bulunmaması nedeniyle tarihi bir uçuş olarak kayıtlara geçti. ABD’nin uzay programını yöneten NASA’nın uzay taşımacılığından sorumlu SpaceX tarafından uzaya gönderilen ve ttarihte ilk defa tamamı sivillerden oluşan astronotlardan ilk görseller de paylaşıldı. Astronotlar, Inspiration 4 (Esinlenme 4) misyonu çerçevesinde Dünya’nın yörüngesine ulaştı. 3 günlük uzay yolculuğu kapsamında ‘uzay turistleri’ olarak adlandırılan ekipten, ilk görseller paylaşıldı.

ACİL DURUM EĞİTİMİ ALDILAR

Astronotların, Dünya yörüngesindeki seyahatlerinin sonunda ABD’nin Florida kıyılarına inmesi planlanıyor. Uzay yolcularının her 90 dakikada Dünya etrafında bir tur atacakları ifade edildi. Dragon’un yolcuları, tüm sistemler otomatik çalışmasına rağmen herhangi bir acil durumla başa çıkabilmek için altı aylık bir eğitimden geçmişti. Böylece birkaç onyıl önce bilim kurgu filmlerine konu edilen uzay turizminin hayata geçmesine bir adım daha yaklaşıldı.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz