Taliban’a karşı direniş başladı

Taliban’a karşı direniş başladı

Afganistan’ın kuzeyinde yerel gruplar ile Taliban güçleri arasında şiddetli çatışmalar patlak verdi. Başkent Kabil’in kuzeyinde yaklaşık 100 bin kişinin yaşadığı 3 ilçenin kontrolü, eski yönetime bağlı güçler ve yerel grupların eline geçti.

Afganistan'da yerel gruplar ile Taliban güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşanırken ve her iki taraf da ağır kayıplar verdi. Çatışmalar sonucu başkent Kabil'in kuzeyindeki Bağlan vilayetine bağlı Pule Hisar, Deh Salah ve Andarab ilçelerinin kontrolünün eski yönetime bağlı güçler ve yerel gruplara geçti. Söz konusu üç ilçede Tacik ağırlıklı olmak üzere yaklaşık 100 bin kişi yaşıyor. Büyük ölçüde Peştun etnik tabanına dayanan Taliban'ın Kabil'i kontrolüne almasının ardından bunun taraflar arasında yaşanan ilk çatışma olduğu belirtildi.

PENÇŞİR’İ ELE GEÇİREMEDİLER

Taliban, ülkedeki 34 vilayet merkezinin 33'ünü kontrolüne alırken Kabil'in kuzeyindeki Pencşir, tüm ilçeleriyle beraber henüz Taliban hakimiyetine girmeyen tek Afganistan vilayeti durumunda. Ayrıca yerel grupların Kabil, Parvan, Kapisa, Maydan Wardak gibi vilayetlerdeki az sayıda ilçeyi kontrol ettiği biliniyor. BBC Farsça'ya konuşan Taliban sözcülerinden Muhammed Naim, Pencşir'deki durumla ilgili, "Pencşir sorununu ya diyalog ile ya da güç kullanarak çözeceğiz" ifadesini kullandı.

HALKA ‘SAVAŞIN’ ÇAĞRISI YAPTI

Pencşir'in, dağlık ve engebeli arazi koşulları nedeniyle ele geçirilmesinin zor olduğu belirtiliyor. Sovyet işgaline karşı direnen Pencşirli ünlü Afgan komutan Ahmed Şah Mesud'un oğlu Ahmed Mesud, Pencşir vilayetinde oluşturulan yerel grupların başında bulunduğunu açıklayarak halka "Taliban'a karşı savaşma" çağrısı yapmıştı.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz