Taliban düzenli ordu kuracak

Taliban düzenli ordu kuracak

Genelkurmay Başkanı Fasihuddin, Afganistan’ta güçlü ve düzenli bir ordu kurmak için çalıştıklarını açıkladı. “Bunu yakın zamanda gerçekleştireceğiz” dedi. Ülkede “etnik ve direniş temelli kargaşaları bastıracağız” diyerek “direnişçilerin” ülkeyi iç savaşa sürüklediğini iddia etti.

Taliban hükümetinin Genelkurmay Başkanı Kari Fasihuddin, başkent Kabil’de bir konferansta ülkedeki askeri sisteme dair yönetimin planlarını duyurdu. Afganistan’da güçlü ve Düzenli ordu kurmaya dair istişare ve çalışmaların devam ettiğini kaydeden Fasihuddin, bunun yakın zamanda hayata geçirileceğini belirtti. Fasihuddin, ülkedeki “etnik ve direniş temelli kargaşa çıkaranları” bastıracaklarının söyleyerek, “direnişçilerin” ülkeyi iç savaşa sürüklemek istediğini ileri sürdü.

6 EYLÜL’DE SONA ERDİ

Afganistan’daki 34 vilayetten 33’ü Taliban’ın kontrolü altına girmişti, ancak başkent Kabil’in kuzeyindeki Pencşir vilayeti yerel grupların elinde kalmıştı. Ulusal Direniş Cephesi adı altında toplanan söz konusu gruplara eski Afgan komutan Ahmed Şah Mesud’un oğlu Ahmed Mesud liderlik ediyordu. Taliban, 6 Eylül’de Pencşir vilayetindeki gruplarla çatışmaların sona erdiğini ve bölgede tam kontrolü sağladıklarını duyurmuştu.

ABD DESTEK VERMEMİŞTİ

Bölgeden gelen son haberlerde, Pencşir vilayetinin merkezi Bazarak’ta Taliban güçlerinin kontrolü sağladığı ve dağlarda zaman zaman çatışmaların devam ettiği gözlemlenmişti. Bu bölgede yaklaşık 3 hafta boyunca direnen yerel gruplarla ilgili ABD yönetimine “Destek verecek misiniz” sorusu sorulmuş, Washington’tan da “Afganistan savaşı bizim için bitmiştir” yanıtı gelmişti.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz