Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

Sudan’da sular durulmak bilmiyor

3 gün önce başarısız darbe girişimi yaşayan ülkede, hükümet karşıtı eylemciler Uluslararası Sudan Havalimanı’nın ardından şimdi de Kesele eyaletindeki havaalanını ulaşıma kapattı. İsyancılar, “Taleplerimiz dikkate alınmazsa başka adımlar da atarız” tehdidini savurdu!

Sudan’da hükümet karşıtı protestolarda eylemciler, Kızıldeniz kıyısındaki Uluslararası Port Sudan Havalimanı'nın ardından bugün de Kesele eyaletindeki havaalanını ulaşıma kapattı. Doğudaki Bica kabilesi konseyinin liderlerinden Ahmed Musa, “Kesele havaalanı kapatıldı. Kızıldeniz kıyısındaki Port Sudan kentine giden ana yolda yolcu otobüsleri ile özel araçların geçişine izin verilmiyor” dedi.

DOĞU MADDELERİ İPTAL EDİLİNCE...

Musa, söz konusu havalimanının, merkezi hükümetin doğu Sudan sorununa acil çözümler bulmadaki yavaşlığına bir yanıt olarak kapatıldığını belirtmişti. Hükümetin feshedilmesi, Güney Sudan'ın başkenti Cuba'da 3 Ekim 2020'de silahlı hareketlerle imzalanan barış anlaşmasının Sudan'ın doğusuyla ilgili maddelerinin iptali, bölgeyi ilgilendiren konularda hükümetle müzakere platformu oluşturulması, kaynakların bölgeye verilmesi ve bölgenin merkezi yönetimde temsili gibi taleplerinin olduğunu belirten Musa, talepleri karşılanana dek protestoların süreceğini dile getirmişti. Musa, olumlu bir cevap alamadıkları takdirde doğu eyaletleri Kızıldeniz, Gadarif ve Kesele'deki tüm kamu kurumlarını kapsayan bir engelleme hareketi ve madencilik şirketlerinin faaliyetlerini kısıtlayıcı başka adımlar da atacaklarını kaydetmişti.

BARIŞ ANLAŞMASI İMZALANMIŞTI

Güney Sudan'ın başkenti Cuba'da 3 Ekim 2020'de Sudan hükümeti ile ülkenin batı ve güneyinde Devrimci Cephesi bünyesinde 9 isyancı silahlı örgüt arasındaki çatışmaları sona erdirecek nihai barış anlaşması imzalanmıştı. Bu arada ülkede 21 Eylül’de bir de başarısız Darbe girişimi gerçekleşmişti. Başkent Hartum’da 40 subay, askeri araçları ele geçirerek darbeye kalkışmıştı. Egemenlik Konseyi yetkilileri, halka “Darbeye karşı durun” mesajı vermiş, halk da çağrıya uymuştu.

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz