Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

Sudan’da başarısız darbe girişimi

Ülkenin başkenti Hartum’da 40 subay askeri araçları ele geçirerek darbe girişiminde bulundu. Sudan Egemenlik Konseyi yetkilileri, halka “Darbeye karşı durun” mesajı verdi, halk da bu çağrıya uydu. Bunun üzerine söz konusu darbeci subaylar gözaltına alındı.

Sudan’da Darbe Girişimi yaşandı. Son dakika haberine göre Sudan devlet televizyonu, başkent Hartum'daki bir grup askerin başarısız bir darbe girişiminde bulunduğunu bildirdi. Askeri araçları ele geçirerek darbe girişiminde bulunan 40 subay gözaltına alındı. Devlet televizyonu ve radyoları canlı yayınlarını keserek duyurdukları son dakika haberlerinde, halkı darbeye karşı koymaya çağırdı.

“DURUM KONTROL ALTINDA”

Resmi kaynaklar, başkentin Umdurman bölgesindeki bir grup askerin bazı askeri araçları ele geçirerek darbeye teşebbüs ettiğini aktardı. Sudan Egemenlik Konseyi Sözcüsü Muhammed El Feki Süleyman, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, durumun kontrol altında olduğunu belirterek halka, ülkeyi, geçiş sürecini koruma ve darbeye karşı çıkma çağrısı yaptı. Darbe girişiminde bulunan 40 subay, gözaltında tutuluyor.

SON BAŞARILI DARBE 2 YIL ÖNCEYDİ

Sudan’da son başarılı Askeri Darbe 2019’da gerçekleşmişti. 19 Aralık 2018'de protesto gösterileriyle başlayan Sudan Devrimi sırasında, 10 Nisan 2019 akşamı, Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in görevine Sudan Silahlı Kuvvetleri tarafından son verilmişti. Askerler geçiş hükümeti oluşturmuştu. Mevcut durumda ülkeyi Abdülfettah el-Burhan başkanlığındaki Egemenlik Konseyi yönetiyor. Konseyde sivil ve asker üyeler birlikte görev alıyor.

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz