Kapat
Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar
Sırbistan’dan Kosova’ya 24 saat süre!

Sırbistan’dan Kosova’ya 24 saat süre!

Sırbistan’dan Kosova’ya 24 saat süre!
ÖZET

  • Kosova’ya giren Sırbistan araçlarının gerçek plakaları sökülerek geçici plakalar takılması, iki ülkeyi krizin eşiğine getirdi. Sırp Cumhurbaşkanı Vucic “NOTU’nun hamlesi için 24 saat bekleyeceğiz, halkımıza yönelik şiddet devam ederse tepki göstereceğiz” diye konuştu.

Sırbistan ile Kosova arasında tehlikeli gerginlik sürüyor. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Sırbistan sınırında konuşlanan Sırbistan ordusunun Kosova'ya girmediğine, sadece hazırlıklı olmak için bölgede bulunduklarına işaret ederek “Birliklerimizle girmeyeceğiz. Herhangi bir şekilde barışa zarar vermek istemiyoruz. Barış en fazla ihtiyaç duyduğumuz şey” ifadesini kullandı.

HER ŞEY 20 EYLÜL’DE BAŞLADI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşme gerçekleştirdiğini anımsatan Vucic, “NATO'nun tepki göstermesi için 24 saat bekleyeceğiz. Eğer bu sürenin ardından halkımıza yönelik şiddet devam ederse Sırbistan tepki gösterecek. 1995 ve 2004 arasında olanların tekrarlanmasına asla izin vermeyeceğiz” diye konuştu. Kosova'nın 20 Eylül itibarıyla Sırbistan plakalı araçların sınırdan geçişlerine izin vermemesi ve ülkeye giren taşıtlara geçici Kosova plakası vermesi, iki ülke arasında gerginliğe neden olmuştu.

ANLAŞMANIN SÜRESİ DOLMUŞTU

Kosova İçişleri Bakanlığı, iki ülke arasında 2016'da imzalanan serbest Trafik dolaşımı anlaşmasının 15 Eylül'de süresinin dolduğunu, ülkede sadece Kosova Cumhuriyeti plakalı araçların dolaşımının mümkün olacağını bildirmişti. Benzer uygulamanın Kosova plakalı araçlara da yaklaşık 10 yıldır uygulandığı Sırbistan'ın girişinde, Kosova plakalı araçların gerçek plakaları sökülerek ön ve arka camına geçici plakalar yerleştiriliyor. Kosovalı Sırplar, bu durumu sınır kapısına giden yolları barikatlarla kapatarak protesto etmişlerdi.

YOLLARA BARİKAT KURDULAR 

Sınırda Sırbistan plakalı araçlara yönelik uygulamanın ardından ülkenin kuzeyinde protestolar düzenlenmişti. Kosova'nın kuzeyinde Sırbistan sınırında bulunan Jarinje ve Bernjak sınır kapılarına giden yol, Kosovalı Sırp protestocular tarafından kurulan barikatlarla kapatılmıştı. Avrupa Birliği (AB) ve NATO da Kosova ile Sırbistan arasındaki sınır geçişleri nedeniyle ortaya çıkan gerginliğin düşürülmesi için çağrıda bulunmuştu.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz