Rusya’ya yaptırımlar uzatıldı

Rusya’ya yaptırımlar uzatıldı
NotHaber

Avrupa Birliği, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü tehdit ettiği gerekçesiyle Rusya’ya uygulanan yaptırımların 15 Eylül’e kadar uzattı.

Halihazırda gergin olan Rusya-AB ilişkilerini daha da gerginleştirecek bir gelişme yaşandı. AB Konseyi, Rusya'nın Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve bağımsızlığını tehdit etmesi nedeniyle birliğin uygulamakta olduğu kısıtlayıcı tedbirlerin 15 Eylül 2021'e kadar uzatılması kararı alındığını açıkladı. Açıklamada, Yaptırımlar uyarınca mal varlığı dondurulan ve seyahat yasağı uygulanan kişi sayısının 177, şirket sayısının ise 48 olduğu kaydedildi.

KIRIM’I 2014’TE İLHAK ETMİŞTİ

AB'nin bu yaptırımları çok sayıda Rus ve ayrılıkçı üst düzey görevliyi kapsıyor. Rusya, 2014'te Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrini yasa dışı ilhak etmişti. Kırım'ın ilhakı ve Ukrayna'nın doğusunda çıkan olaylardan sonra AB, ABD ve bazı ülkeler Rusya’ya yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

PUTİN KÜÇÜMSER DURUYOR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yaptırımlara cevabı ise devamlı olarak “Bizi böyle kararlarla yıldıramazsınız” şeklinde. Putin, Kırım’ın demokratik yollarla Rusya’ya geçtiğini savunurken Ukrayna’nın doğusunda yaşanan Rus yanlısı ayrılıkçı çatışmalar için ise daha sessiz bir tavır sergiliyor.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz