Rusya’da uçak düştü kurtulan olmadı

Rusya’da uçak düştü kurtulan olmadı

Ülkenin uzak doğu bölümünde içinde 22 yolcu ve 6 mürettebatın bulunduğu bir yolcu uçağı düştü. Enkazın denizin dibinde olduğu tespit edilirken, kazadan kimse kurtulamadı

Rusya’da üzücü bir olay yaşandı. Ülkenin uzak doğusundaki Kamçatka yarımadasında 28 kişinin bulunduğu AN-26 tipi Rus uçağı inişe hazırlanırken hava trafik kontol merkeziyle temasını kaybetti. Helikopter ve uçaklarla bölgede arama-kurtarma çalışmaları başlatılırken, Rusya Acil Servisi uçağın denize düştüğünü tespit etti.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, ilk belirlemelere göre düşen AN-26 tipi yolcu uçağında 22 yolcu ve 6 mürettebat olmak üzere herkesin hayatını kaybettiğini bildirdi. Uçağın enkazının, Palana adlı köyün 4 km uzağında denizin dibinde olduğu enkaz tespit edildi. Olayın ardından uçağın düşme sebebi kapsamlı olarak araştırılıyor. Uçağın doğal yollarla mı düştüğü yoksa kazaya bir ihmalin mi sebebiyet verdiği sorusu, Rus medyasında tartışılan konu.

Büyük coğrafi alana yayılan toprakları ve katı iklim koşullarıyla bilinen Rusya’da ülkenin özellikle kuzeyindeki Sibirya ve uzak doğusundaki kesimlerde kötü hava koşulları nedeniyle uçak kazaları yaşanabiliyor. Sibirya’da aşırı soğuk uçuşlara engel teşkil ederken, doğu kısmında da soğuk ve tropikal yapı karışımı özgün iklim, neden olduğu fırtına ve tufanlar nedeniyle uçuşlar için büyük tehdit oluşturuyor.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz