Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

Rumlar’dan asılsız iddia

NotHaber

: Rum sahil güvenliği, polis teknelerine Türk ekipleri tarafından ateş açıldığını öne sürdü. Türk diplomatik kaynakları ise iddiaları reddetti. Güney Kıbrıs, yaşandığını iddia ettiği olayı BM’de protesto etmek için harekete geçti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs ziyareti öncesinde çarpıcı bir olay yaşandı. Güney Kıbrıs polisi, adanın kuzey sahilinde kaçak göçmen devriyesi yapan bir polis teknesine Türk Sahil Güvenliği tarafından ateş açıldığını öne sürdü. Rum Haber Ajansı, Rum polisine ait teknenin, adanın kuzeyinde Türk kesimiyle sınırın hemen batısındaki balıkçı limanı Kato Pyrgos'un 11 deniz mili açığında Türk sahil güvenliğine ait tekneyi tespit ettiğini belirtti. Güney Kıbrıs Polisi Sözcüsü Hristos Andreou, sabaha karşı 03:30'a gerçekleşen olay sırasında Türk Sahil Güvenlik teknesinin Güney Kıbrıs karasularında olduğunu savundu.

BM YETKİ ALANINDA DEĞİL

Ancak AFP Haber Ajansı'na konuşan bir Türk diplomatik kaynağı, Türk ya Kıbrıs Türk sahil güvenliğine ait herhangi bir teknenin, Rum teknesine ateş açtığı iddiasını reddetti. Fakat buna karşın, Güney Kıbrıs hükümeti Sözcüsü Marios Pelekanos, Birleşmiş Milletler’in yetki alanı ada açıklarını içermese de, örgüt nezdinde olayı protesto edeceklerini söyledi.

20 TEMMUZ’DA ADA’YA GİDİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gelecek hafta 1974 harekatının yıldönümü olan 20 Temmuz günü Kuzey Kıbrıs’a ziyarette bulunmayı planlıyor. Ada’da Türk varlığını sona erdirmeyi planlayan Rum katliamları, Kıbrıs Harekatı ile birlikte tarihe gömülmüştü. 

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz