Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

Rumlar devletlerinin kuruluşunu kutladı

Kıbrıslı Rumlar, “Kıbrıs Cumhuriyeti” adıyla Ada’nın tamamını kapsadıklarını iddia ettikleri devletlerinin kuruluşunun 61’nci yıldönümünü kutladı. Rum ordusunun silahlarını sergileyerek şov yaptığı törene Yunanistan Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanları da katıldı.

Kıbrıs’ta iki toplumlu çözümün gerçeklerden ne kadar uzak olduğu bir kez daha tescillendi. Güney Kıbrıs Rum yönetimi, 1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 61’inci yıldönümünü kutladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da geçit töreniyle silah sistemleri sergilendi. Rumların kuruluş yıldönümüne Yunanistan’dan Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos ve Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros da katıldı.

KURULUŞ TARİHİNDE KEYFİ DEĞİŞİKLİK

Rum lider Nikos Anastasiadis, geçit töreninde yaptığı konuşmada, bundan sonraki kuruluş yıldönümlerinde “İşgal rejiminin korkusuna rağmen Kıbrıs Türkleri’ni de aralarında görmek istediğini” söyledi. Geçit töreninde Yunanistan bayrakları da göze çarptı. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ise Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 16 Ağustos’ta kurulduğuna dikkat çekerek, “Keyfi şekilde kuruluş gününü 1 Ekim’le değiştirdiler, bu bile cumhuriyetin Rum devletine dönüştüğünün göstergesi, silahlarının da hedefi KKTC ve Türkiye” diye konuştu.

“BİZİ YAMA YAPAMAZSINIZ!”

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Rum liderin Kıbrıs Cumhuriyeti’ne dönüş çağrısı yaparak Kıbrıs Türk halkını Rum devletine dönüşen bir cumhuriyete yama yapmayı amaçladığını vurguladı. Tatar “Kıbrıs'ta yaşanan gerçekler ortadadır ve 1960'a geri dönmek mümkün değildir. Anlaşmanın tek yolu ise, egemen eşit iki ayrı devletin varlığına dayalı çözüm önerimizdir. Bu önerimizden de geri adım atacak değiliz” diye konuştu.

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz