Polonya AB’den ayrılıyor mu? Karşılıklı restleşme

Polonya AB’den ayrılıyor mu? Karşılıklı restleşme

Avrupa Birliği’nin temel kurallarından olan Birlik yasalarının üstünlüğüne meydan okuyarak ulusal yasaları üstün gören Polonya, Brüksel’in hedefi haline geldi. Lüksemburg Dışişleri Bakanı Asselborn “Ateşle oynuyorlar” diye çıkışırken, Fransa Avrupa İşleri Bakanı Beaune da “Fiilen AB’den çıkabilirler” dedi. 

Büyük Britanya’nın Avrupa Birliği’nden ayrılmasının ardından şimdi de Polonya’nın çıkışı gündeme geldi.

Polonya Anayasa Mahkemesi’nin, Avrupa Birliği’nin temel kurallarından olan AB yasalarının üstünlüğüne meydan okuyan bir karar alarak ulusal yasaları üstün görmesi uzun süredir sorunlu olan ilişkilerin daha da gerilmesine neden oldu. İngiltere’nin AB’den ayrılması için kullanılan Brexit teriminin ardından topluluk Polexit’i konuşmaya başladı.

“TÜM YETKİLERİMİZİ KULLANACAĞIZ”

Varşova’nın kararı, “Polonya, AB’den ayrılmak mı istiyor” sorusunu beraberinde getirirken, Brüksel’in misilleme yapması bekleniyor.

Nitekim AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB’nin yasal düzeninin kurucu ilkelerini koruyacaklarını belirterek, “AB yasaları, anayasal hükümler dahil ulusal yasalardan önce gelir. Bunun sağlanması için AB anlaşmalarından kaynaklanan tüm yetkilerimizi kullanacağız” dedi.

BAŞBAKAN İDDİALARI REDDETTİ

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, “Polonya’daki bu hükümet ateşle oynuyor” diye konuştu. Fransa Avrupa İşleri Bakanı Clement Beaune da kararın ekonomik yaptırıma neden olabileceğine işaret ederek, “Fiilen AB’den çıkma riski var” ifadelerini kullandı.

Mahkeme kararından memnuniyet duyduğunu ifade eden Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ise ülkesinin Polexit (Polonya’nın AB’den ayrılması) planı olmadığını söyledi. AB-Polonya geriliminin hangi noktaya kadar evrileceği merakla bekleniyor.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz