Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

Pfizer: üçüncü doz aşı antikor seviyesini 3,3 kat artırıyor

Pfizer, üçüncü doz Kovid-19 aşısının antikor seviyesini üç kattan fazla artırdığını duyurdu. ABD Yönetimi onay çıkması halinde üçüncü doz aşılamayı 20 Eylül’de başlatmayı planlıyor.

Koronavirüs aşısının üçüncü dozu için ABD’de onay başvurusuna hazırlanan ilaç şirketi Pfizer, üçüncü doz aşının Kovid-19’a karşı antikor üretimini ikinci doza göre üç kattan fazla artırdığını açıkladı.Şirket, 306 denek üzerinde yapılan denemelerde ikinci dozdan beş ila sekiz ay sonra yapılan üçüncü doz aşının antikor seviyesini 3,3 kat artırdığı tespit edildi. Henüz tüm detayları yayımlanmayan araştırmaya katılan deneklerde üçüncü doz aşının yan etkilerinin ikinci doz aşıdan farklı olmadığı da belirtildi.

ÜÇÜNCÜ DOZ 20 EYLÜL’DE

 ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden onay çıkması halinde üçüncü doz aşılamayı 20 Eylül’de başlatmaya hazır olduklarını duyuran ABD yönetimi, Amerikalılara ikinci dozlarından 8 ay sonra üçüncü dozu yaptırmalarını tavsiye ediyor.  Aşının üçüncü dozu şu anda  ABD’de yalnızca 12 yaş ve üzerinde bağışıklık sistemi hastalığı bulunanlarda kullanılmak üzere acil kullanım onayına sahip.

TAM ONAYLANAN İLK AŞI 

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin  aralıkta acil kullanım onayı verdiği Pfizer-BionTech Kovid-19 aşısına hafta başında 16 yaş ve üstü için tam onay almıştı. Böylece dünyada koronavirüse karşı "tam onaylanan ilk aşı" olmuştu.   Şirket, 12-15 yaş arası verileri toplamasının ardından bu yaş grubu için de FDA'ya tam onay başvurusunu yapacak.

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz