Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

Paşinyan’ın bir dediği bir dediğini tutmuyor

Ermenistan Başbakanı’nın “Türkiye ile ilişkileri normalleştirelim” açıklamasının ardından, basın sözcüsünden de “Diyaloğa hazırız” mesajı geldi. Ancak aynı Paşinyan, Karabağ Anlaşması’nda imzaladığı Nahçıvan-Azerbaycan koridoru maddesine izin vermeyeceğini de açıklamıştı.

Ermenistan'dan Türkiye karşısında olumlu sinyaller gelmeye devam ediyor. Başbakan Nikol Paşinyan'ın ilişkilerin normalleştirilmesi şeklindeki açıklamasının ardından, Paşinyan'ın basın sözcüsü Mane Gevorgyan, Rus Interfaks haber ajansına değerlendirmelerde bulundu. Hali hazırda Türkiye ve Ermenistan arasında herhangi bir temas bulunmadığına dikkat çeken Gevorgyan, Erivan'ın Türkiye ile en üst düzeyde diyaloga hazır olduğunu ifade etti.

KABİNESİNE DE SÖYLEMİŞTİ

Bölgeyi birbirine bağlayan ve düşmanlığı sona erdiren iletişim hatlarındaki engelleri kaldırmanın seçenekler arasında olduğunu kaydeden sözcü, "Etkili çalışma durumunda Ermenistan üst düzey toplantılara hazır olacaktır" dedi. Gevorgyan, bölgesel ulaşım ve bağlantı yollarının açılmasının uzun vadeli barış ve istikrarın tesisi için de gerekli olduğunu söyledi. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, iki hafta önce, kabinesini Türkiye ile ilişkileri normalleştirmek üzere çalışmaya çağırmış, bölgede yeni ulaşım hatları ve ekonomik ilişkilerin kurulmasının Ermenistan'ın da uzun dönemde stratejik hedefi olduğunu vurgulamıştı.

AĞZINDAKİ BAKLAYI ÇIKARDI

Ancak Nikol Paşinyan, 16 Eylül’de yaptığı açıklamada “Nahçıvan'dan Azerbaycan'a geçiş için Koridor oluşmasına izin vermeyeceğiz” de demişti. Oysa Azerbaycan ile 2020’de imzalanan 10 Kasım Karabağ Anlaşması’nda; “Zengezur Koridorunun açılması” maddesi de var. Azerbaycan ve Türkiye lehine olan en önemli maddelerden biri olan bu koridora karşı çıkan ve kendi imzaladığı anlaşmayı uygulamayan Paşinyan’ın Türkiye ile ilişkileri nasıl normalleştireceği merak konusu.

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz