Macron’a sosyalist rakip çıktı

Macron’a sosyalist rakip çıktı

Fransa’da gelecek yıl yapılacak genel seçimlerde Paris’in sosyalist belediye başkanı Anne Hidalgo aday olacağını açıkladı. Böylece yerel seçimlerde hezimete uğrayan Cumhurbaşkanı Macron’ın karşısına popülaritesi yüksek bir aday dikilmiş oldu.

Fransa’da popülaritesi günden güne düşen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a Seçimlerde bir rakip daha çıktı. Başkent Paris'in sosyalist Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Rouen kentinde yaptığı açıklamada, Nisan 2022'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını belirtti. Hidalgo'nun, Sosyalist Parti'den aday olmak isteyenler arasında eylül ayı sonunda yapılacak oylamada galip gelerek partinin resmi adayı olması bekleniyor.

MARINE LE PEN DE HAZIRLANIYOR

Fransız basını, parti lideri Olivier Faure'nin de Hidalgo'yu desteklediğini belirtiyor. Seçimin favorileri arasında gösterilen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron henüz adaylığını açıklamadı. Bir diğer favori, aşırı sağcı Marine Le Pen ise cumhurbaşkanlığı seçimine odaklanmak için partisi Ulusal Birlik'in başkanlığını bırakmıştı. Aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi (LFI) lideri Jean-Luc Melenchon ve Fransa'nın Hauts-de-France Bölgesi Başkanı ve eski bakan Xavier Bertrand, 2022'deki cumhurbaşkanlığı seçimine adaylığını açıklamıştı.

YÖNETİMİ ÇOK TARTIŞMALI GEÇİYOR

Fransa’da seçim yarışının aşırı sağ ve sol adaylar arasında geçmesi bekleniyor. 2017’de göreve gelen liberal görüşlü Macron’un uyguladığı siyaset, “dar gelirli karşıtı” olarak yaftalanarak yoğun protestolara maruz kalmıştı. Artan yakıt vergileri, kemer sıkma paketleri gibi nedenlerle 2018’de patlak veren Sarı Yelekliler Hareketi adlı protesto gösterileri, Macron’un tahtını sallayan gelişmelerin başında geliyor. Macron’un partisi Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi Haziran ayındaki yerel seçimlerde de ağır bir yenilgi alarak büyük şehirleri rakiplerine kaptırmıştı.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz