Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

Macron yine Türkiye'yi hedef aldı

NotHaber

Fransa Cumhurbaşkanı, Ankara’yı işte bu sözlerle hedef aldı. Libya’daki istikrarsızlıktan Türkiye’yi sorumlu tuttu.

Avrupa’da Türkiye karşıtlığı alanında en önde gelen liderlerden olan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yine Ankara’yı hedef aldı. Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ile görüşen Emmanuel Macron, “Libyalılar kendileri talep ettiği için dış müdahaleyi durdurmalıyız” dedi. Macron, Türkiye'nin ve Rusya'nın “yabancı paralı askerlerinin” Libya'yı terk etmesi gerektiğini öne sürerek Libyalılar ve uluslararası ortaklarıyla iş birliği içinde bu ülkenin istikrarını güçlendireceklerini iddia etti.

KENDİSİYLE ÇELİŞEN FRANSA

Libya’daki iç savaşta başından itibaren darbeci general Hafter kanadını destekleyen Fransa, Ulusal Mutbakat Hükümeti’nin başarısız olması için büyük destek vermişti. Tüm bu süreçlerin ardınan Libya’da dış güçlerin bulunmaması gerektiğini öne sürmesi büyük çelişkiyi gözler önüne serdi.

MUTABAKATA KARŞI ÇIKIYOR

Fransa, Türkiye ile Libya arasında 2019 yılında imzalanan, iki ülkenin Doğu Akdeniz’deki deniz sınırlarını belirleyen mutabakat da Yunanistan ile birlikte en çok karşı çıkan ülkelerin başında geliyor. Fransa’ya göre söz konusu mutabakat “yasadışı ve uluslararası hukuka aykırı.”

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz