İran: Taliban'ı tanımıyoruz

İran: Taliban'ı tanımıyoruz

Tahran, Afganistan’da başkent Kabil’i ele geçiren Taliban’ı şimdlik tanımayacaklarını duyurdu. Dışişleri Bakanlığı “Henüz bunun için çok erken. Afgan gruplar arasında kapsamlı bir diyalog yürütmek şu anki önceliğimiz” açıklamasını yaptı.

Afganistan’daki son gelişmelerle ilgili olarak batı sınırı komşusu İran’dan önemli açıklamalar geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, Afganistanlılar arasındaki barış görüşmelerine katkı sağlamaya hazır olduklarını vurgulayarak, "Tüm tarafları Afganistan'da şiddetten kaçınmaya, istikrar ve barışa doğru ilerlemeye ve Afganistan'ın demografik ve etnik yapısını yansıtan şeffaf ve hesap verebilir bir hükümet kurmak için bu fırsatı değerlendirmeye çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

KAPSAYICI HÜKÜMET ÖNCELİKMİŞ

İran'ın Afganistan'da hakimiyeti ele geçiren Taliban'ı tanıyıp tanımayacağına dair soruya ise Hatibzade, şöyle cevap verdi: "Şu anda o aşamada değiliz. Afganistan'ın gelecekteki hükümetine karar vermek için henüz çok erken. Afgan halkının canını, malını ve namusunu korumak, çeşitli Afgan grupları arasında kapsamlı bir diyalog yürütmek ve bu ülkede kapsayıcı bir hükümetin kurulması şu anki önceliğimizdir."

‘LÜBNAN’A PETROL GÖNDEREBİLİRİZ’

Öte yandan İran'ın benzin tedarikinde sorunlar yaşayan Lübnan'a gönderdiği petrol tankerlerine ilişkin soru üzerine Hatibzade, Lübnan'ın ihtiyaç duyması halinde bu ülkeye yeni petrol sevkiyatları yapacaklarını ifade etti. Afganistan'ın başkenti Kabil'i kuşatan Taliban, 15 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ülkeyi terk etmesinin ardından kenti çatışmasız şekilde kontrolüne almıştı.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz