Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

İngiltere-AB arasında aşı gerilimi büyüyor

NotHaber

Brüksel, AstraZeneca’nın tedariğinin Ada’ya iki ay süreyle yasaklanması ihtimalini 25 Mart’ta masaya yatıracak.

İngiltere ile AB arasında Astra Zeneca aşısı krizi büyüyor. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Oxford/AstraZeneca tarafından geliştirilen Koronavirüs aşısının İngiltere’ye tedarikinin sözleşmeye göre tam olarak yapıldığı ancak Avrupa Birliği’ne yönelik tedarikte yetersiz kaldığını ifade ederek, "AstraZeneca diğer ülkelere teslimat yapmaya başlamadan önce Avrupa ile sözleşmenizi yerine getirsin" dedi.

MERKEL’DEN TALEBE DESTEK GELDİ

AB’nin lokomotifi Almanya’nın Başbakanı Angela Merkel, Ursula von der Leyen’in, İngiltere’ye yönelik 'tedarik yasağı' önerisine destek vererek "AstraZeneca ile bir sorunumuz var" diye konuştu. Avrupa Birliği liderleri, İngiltere’ye yönelik tedarik yasağını görüşmek için 25 Mart’ta toplanma kararı aldı.

JOHNSON “YASAKLAMAYIN” DİYECEK

İngiltere, AB’nin olası bir tedarik yasağında aşı programının iki aylık gecikmeye uğraması riskiyle karşı karşıya kalacak. Başbakan Boris Johnson, 25 Mart’taki zirvede AB liderlerine seslenerek tedarik yasağının uygulanmaması, başka bir çözümün bulunması için çalışacak.

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz