Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

Fransa Müslümanlara ayrımcı yasayı tartışıyor

NotHaber

İslam’ı hedef gösteren yasa, Fransa’da tartışılmaya devam ediyor. “Her şeyi bir dine yüklerseniz Müslüman vatandaşlarımız kendilerini aşağılanmış hissedecek” eleştirisi öne çıktı.

Fransa’da adı önce “İslamcı ayrılıkçılıkla mücadele” olarak duyurulan, tepkiler üzerine değiştirilen tartışmalı tasarı gündemden düşmüyor. Yasa tasarısına ilişkin Ulusal Meclis'te yapılan görüşmelerde, solcu Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) milletvekili Alexis Corbiere, Müslümanların kendilerini muhatabı olmadıkları bir tartışmaya çekilmiş hissettiklerini belirtti.

KARANLIK ARZULARIN HEDEFİNDELER

Fransa'nın milyonlarca Müslüman vatandaşının tasarıyı savunan milletvekillerinin karanlık arzularının takıntısı olmaktan bıktığını vurgulayan Corbiere, “Tasarıdan faydalanarak bir kez daha her şeyi bir dine yüklemeyin ve bununla beraber milyonlarca Müslüman vatandaşımızı kırarak aşağılamayın” ifadesini kullandı. LFI lideri ve milletvekili Jean-Luc Melenchon da tasarının Müslümanları hedef göstermek adına hazırlandığını söyledi. Melenchon, tasarının ancak milyonlarca iyi insanın (Müslümanların) kendini aşağılanmış hissetmesiyle sonuçlandığı değerlendirmesinde bulundu.

İKİNCİ KEZ GÖRÜŞÜLMEYE BAŞLADI

Avrupa'nın en büyük Müslüman nüfusuna sahip ülkesi Fransa'da, Senatoda, okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin, 18 yaşından küçük kız çocuklarının kamuya açık alanlarda başörtüsü takmasını, havuzlarda tesettür mayo giyilmesini ve resmi spor müsabakalarında başörtüsü kullanılmasını yasaklama gibi maddeler eklenerek 13 Şubat’ta kabul edilen yasa tasarısı, 2 Haziran'da Ulusal Meclis’te ikinci kez görüşülmeye başlanmıştı.

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz