Estonya'da adaysız cumhurbaşkanlığı seçimi

Estonya'da adaysız cumhurbaşkanlığı seçimi

Kuzey Avrupa ülkesi Estonya'da bugün yapılacak cumhurbaşkanlığı ilk tur seçimi öncesi ortada hala aday yok.

Kuzey Avrupa ülkesi Estonya'da cumhurbaşkanlığı seçimlerine sayılı günler kala ilginç gelişmeler yaşanıyor.

Birçok ülkede bir numaralı koltuğa oturmak için iktidar kavgaları yaşanır ve Cumhurbaşkanı adayları oy toplayabilmek adına milletvekillerini ikna etmek için uğraşır. Ancak 1.3 milyon nüfuslu bu küçük Baltık ülkesinde tam tersi yaşanıyor.

Bu durumun nedeni ise son yapılan anketlerde halkın çok büyük oranda mevcut Cumhurbsaşkanı Kersti Kaljulaid'in görevini 5 seneliğine devam ettirmesinden yana olması.

ADAY OLMAK ANLAMSIZ

Ancak ülkedeki yasalara göre Cumhurbaşkanı Kaljulaid kendi iradesiyle yeniden aday olamıyor. Halkın eğilimi bu yönde siyasi hesaplar yeni bir aday çıkmasının önüne geçiyor

Şu anda koalisyondaki iki partiden biri olan merkez sağdaki Reform Partisi'nin desteklediği aday, eski milletvekili Kaja Kallas. Başbakan Jüri Ratas da koalisyonun diğer cumhurbaşkanı adayı. Buna karşın hükümet koalisyonundaki milletvekili sayısı 59. Bu durum da, söz konusu 2 adayın seçilme olasılığını oldukça azaltıyor.

Ülkede cumhurbaşkanı adayı olmak isteyen kişiler, öncelikle meclisteki milletvekillerini ikna etmek zorunda. Bir partiye mensup en az 21 milletvekili bir adayı desteklerse 26 Ağustos'ta (yarın) ilk tur seçimleri başlayacak ve bu süreç 30 Ağustos Pazartesi gününe kadar devam edecek. İkinci turdaysa en az 68 milletvekilinin desteğini alan aday cumhurbaşkanı seçilecek.

ANKETLER EĞİLİMİ BELİRLİYOR

Ülkenin önde gelen veri analiz şirketlerinden Kantar Emor tarafından yakın zamanda yapılan bir ankette Kaljulaid, seçmenlerin ilk tercihi oldu ve yüzde 37 oranında destek aldı. Bunun yanında ankete katılanların yüzde 51'inin ilk 3 tercihinde yine Kaljulaid vardı.

Kaljulaid ikinci kez göreve hazır olduğunu söylüyor. Ancak nihai kararı 101 milletvekili olan Estonya parlamentosu söyleyecek. Ülkedeki yasalara göre Cumhurbaşkanı Kaljulaid kendi iradesiyle yeniden aday bile olamıyor.

Estonya'da cumhurbaşkanının en etkili siyasi gücü, gerekli gördüğünde parlamentodan gelen yasa tekliflerini geri çevirmek denilebilir. Estonya'nın diğer ülkelerle olan ilişkilerinde cumhurbaşkanın da ayrı bir önemi bulunuyor.

ESTONYA'NIN İLK KADIN CUMHURBAŞKANI

Avrupa Sayıştayı'nın eski üyesi Kersti Kaljulaid göreve geldiğinde henüz 46 yaşındaydı. Şu anda 51 yaşında olan Kaljulaid, Estonya'nın 5'inci ve ilk kadın cumhurbaşkanı. Karizmatik lider, 5 sene önce beklenmedik şekilde aday olmuş ve 6'ıncı turda seçilmişti. O zamandan beri, gerçekçi tavırlarıyla siyasi çizgisinden ödün vermeyen Kaljulaid, mizahi yönüyle de Estonya halkının belkide ülkede en sevdiği siyasi isim.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz