Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

Çin’de 3 çocuk kararı yürürlüğe giriyor

Çin’de “3 çocuğa sahip olmak isteyen çiftleri destekleme” yasası kabul edildi. 1 milyar 339 milyon kişinin yaşadığı ülke böylece nüfus artışının hızlanmasının önünü açtı! 41 yıllık “tek çocuk” politikası da tarihe gömülmüş oldu.

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’den önemli bir adım geldi. Nüfus ve Aile Planlama Yasası'nda yapılan “3 çocuğa sahip olmak isteyen çiftleri destekleme” değişikliği, Ulusal Halk Kongresinin Daimi Komitesi tarafından kabul edildi. Değişiklik, Devlet Başkanı Şi Cinping'in onaylamasının ardından yürürlüğe girecek. Şi başkanlığındaki toplantının ardından yapılan açıklamada, kararın, "Çin'in nüfus yapısını geliştirmeyi, yaşlanan nüfus sorununa etkin yanıt vermeyi ve ülkenin insan kaynağı avantajını sürdürmeyi amaçladığı" kaydedilmişti.

YAŞLANAN NÜFUS PROBLEMİ BELİRDİ

Yasa değişikliği, Pekin yönetiminin 1980'de Nüfus artışını kontrol etme amacıyla benimsediği "tek çocuk" politikasından dönüşe işaret ediyor. Tek çocuk politikası, ülkenin ekonomik gelişmesi ve kentleşmesiyle birlikte nüfus artışını büyük ölçüde azaltmıştı. Ancak zaman içinde bu azalış, yaşlanan nüfus problemini ortaya çıkarmış, çalışma çağındaki nüfusun payının azalmasına yol açmıştı.

DOĞUM ORANI YÜZDE 18 AZALMIŞTI

Çin yönetimi, 2013'te tek çocuklu ailelerden gelen ebeveynlerin ikinci çocuk sahibi olmalarına izin vererek politikada esnekliğe gitmiş, 2016'da ise herkes için çocuk sahibi olma sınırı 2'ye çıkarılmıştı. Mayıs'ta açıklanan 10 yıllık nüfus sayımı sonuçlarına göre, 2010'da 1 milyar 339 milyon 724 bin olan Çin ana kara nüfusu, 2020'de 1 milyar 411 milyon 778 bin’e ulaşmıştı. Nüfus, 10 yılda yaklaşık 72 milyon artarken; yıllık ortalama artış binde 5,3 olmuştu. Ülkede doğum oranı 2020'de önceki yıla göre yüzde 18 azalmıştı.

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz