Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

BM’den Afganistan’da şiddetli açlık uyarısı

Taliban'ın ülkeyi ele geçirmesinin ardından  Afganistan’da 14 milyon kişi şiddetli açlıkla karşı karşıya kaldı. Birleşmiş Milletler yıl sonuna kadar 200 milyon dolarlık acil kaynağa ihtiyaç duyulduğunu açıkladı..

Taliban'ın ülkeyi ele geçirmesinin ardından Afganistan’da 14 milyon kişinin şiddetli Açlıkla  karşı karşıya kaldı. Ülkede yaşanan çatışmanın yanı sıra 3 yıldır devam eden şiddetli kuraklığın ve koronavirüs salgınının da etkisiyle Afganistan felakete sürüklendi.

200 MİLYON DOLARLIK İHTİYAÇ VAR

 Kuraklık nedeniyle ekinlerin yüzde 40'ından fazlasının yok olduğunu ve hayvancılığın zarar gördüğünü söyleyen Dünya Gıda Programının Afganistan Direktörü Mary Ellen McGroarty,  200 milyon doların toplanabilmesi konusunda bağışçılara çağrıda bulundu. Dünya Gıda Programının mayıs ayında 4 milyon kişiye ulaştığını aktaran McGroarty, gelecek birkaç ay içerisinde 9 milyona ulaşmayı planladıklarının altını çizdi.

"ÖNÜMÜZDE ZOR BİR KIŞ VAR"

Kışın hızla yaklaşmasıyla durum kötüleşmeden önlem almak gerektiğini belirten McGroarty, "Önümüzde zor bir kış var. Kar nedeniyle pek çok bölge ulaşıma kapanabilir. Kış öncesinde gerekli gıda stoklarını bu bölgelere ulaştırmamız gerekiyor" diye konuştu.

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz