Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

BM açıkladı: Dünyada yapay zekâ teknolojili ilk drone saldırısını Türkler yaptı!

NotHaber

Birleşmiş Milletler raporuna göre, Türk savunma sanayi tarafından üretilen Kargu-2, dünyada yapay zekâ teknolojili ilk drone saldırısını düzenledi.

Türk savunma sanayi, yerli imkanlarla ürettiği savaş araçlarıyla dünya gündeminde yer alamaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler’in Mart 2021 raporuna göre, dünyada ilk defa yapay zeka teknolojisini kullanan bir araç vasıtasıyla saldırı gerçekleştirildiğini, bu saldırının Türk yapımı kamikaze drone Kargu-2 tarafından yapıldığını duyurdu. Patlayıcı yüklü Kargu-2 kamikaze drone, Libya’da darbeci Hafter güçlerine ait hedefleri komut almadan yapay zekasını kullanarak buldu ve imha etti.

KARU-2’NİN BAŞARISI DÜNYADA MEDYASINDA GENİŞ YER BULDU

Birleşmiş Milletler raporuyla ortaya çıkan bu başarı, dünya medyasında geniş yer buldu. ABD’nin köklü gazetesi New York Post "Katil Drone, kendisine söylenmeden bir insan hedefini avladı" haberi başlığıyla okuyucularına duyurdu. New Scientist dergisi, "Drone'lar ilk kez insanlara tamamen otonom olarak saldırmış olabilir" ifadesine yer verirken, AXIOS, "Katil robotların çağı çoktan başlamış olabilir" manşetini attı.

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz