Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

Azerbaycan’dan Rusya’ya Ermenistan uyarısı

Bakü, üçüncü ülkelerin Karabağ’da Ermeni nüfusunun yaşadığı bölgelere geçiş ihlalini gündeme getirdi. Bu durumun Ermenistan ile yapılan anlaşmaya aykırı olduğu vurgulanarak Rus yetkililere konuyla ilgili resmi mektup gönderildi.

Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya ile imzaladığı anlaşmaya uymuyor... Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Rusya Savunma Bakanlığı ve Karabağ'da geçici görevli Rus unsurların komutanlığına resmi mektuplar göndererek diğer ülkelere ait araçların Karabağ'a geçişini önlemelerini istedi. Ermeni nüfusunun yaşadığı ve geçici olarak Rus unsurlarının kontrolünde olan bölgelere başka ülkelere ait araçların giriş yapmasının Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya devlet başkanlarının 10 Kasım 2020'de imzaladığı bildiriye aykırı olduğu belirtildi.

İRAN’A TIR NOTASI VERİLMİŞTİ

Rusya'dan bu gibi durumların önlenmesi istenen mektuplarda, diğer ülkelerin özel ve tüzel kişileri ile araçlarının Azerbaycan'ın izni olmadan Azerbaycan topraklarına girmesinin ülke yasalarına aykırı olduğu kaydedildi. Sosyal paylaşım sitelerinde İran plakalı tır ve yakıt tankerlerinin Rus unsurlarının kontrolünde olan bölgelere giriş yaptığını kanıtlayan görüntüler yayınlanmıştı. Azerbaycan, bölgeye yasa dışı seyahat eden tırlar nedeniyle ağustosta İran'a nota vermişti.

“YETER Kİ BAKÜ GÜÇLENMESİN”

İran, Rusya’dan sonra Ermenistan’ı en çok destekleyen ülke olarak dikkat çekiyor. Azerbaycan’ın bölgede nüfuzunu artırmasından endişe duyan Tahran, Ermeni çıkarlarını kolluyor. Nitekim geçtiğimiz yıl yaşanan 2. Karabağ Savaşı’nda Gürcistan’ın hava ve kara sahasını Rusya’ya kapatmasıyla Ermenistan’a tüm silah ve mühimmat yardımı İran üzerinden gerçekleştirilmişti.

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz