Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

Aşı olmayanların maaşı kesilecek!

İtalya'da yeşil kart uygulaması kararı resmi gazetede yayımlandı. Bu kapsamda ülkede kendisini koronavirüsten korumayan hiç kimse çalışma hayatına ve sosyal hayata katılamayacak. İtalya böylelikle, Avrupa’da aşı kartı uygulamasını zorunlu tutan ilk ülke oldu.

İtalya'da pandemi ile mücadele kapsamında çok tartışılacak bir karara imza atıldı. Ülkede hali hazırda kullanılan ve bireylerin aşı olduğunu ya da negatif bir PCR teste sahip olduğunu gösteren "Yeşil kart" uygulaması tüm çalışanlar için zorunlu hale getirildi.

Tüm dünyada yaklaşık 5 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden olan pandemiyle mücadele kapsamında, aşı kartı uygulaması sadece 4 ülkede mecburi: Endonezya, Türkmenistan, Tacikistan ve  Mikronezya.

AVRUPA'DA İLK ÜLKE OLDU

Avrupa Birliği (AB) ülkesi İtalya’da benzer bir uygulamaya gitti. Ülkede hali hazırda kullanılan ve bireylerin aşı olduğunu ya da negatif bir PCR teste sahip olduğunu gösteren "yeşil kart" uygulaması tüm çalışanlar için zorunlu hale getirildi. İtalya Avrupa'da bu kararı alan ilk ülke oldu.

Bununla birlikte “yeşil kart” adı verilen uygulama AB ülkeleri arasında ulkaşımı kolaylaştırmak amacıyla yaz aylarında kullanılmaya başlanmıştı. Kart, halk tarafından çeşitli etkinliklere katılmak için, müze veya  ve kafe girişlerinde kullanıyordu.

YEŞİL KARTI OLMAYANIN MAAŞI KESİLECEK

Ancak, bugün resmi gazete yayımlanan kararlara kartın sosyal aktivitelerin yanı sıra işl yerlerinde de kullnımı zorunlu oldu. Bu kapsamda, yeşil kartı bulunmayan kamu çalışanının Maaşı kesilecek ancak açığa alınmayacak.

AŞI KARŞITLARINDAN PROTESTO

Karara ilk tepki aşı karşıtlarından geldi. Yeşil kart uygulamasının özgürlükleri kısıtladığını iddia eden kişiler protesto gösterileri düzenledi. İtalya'da nüfusunun yüzde 65 iki doz aşısını da oldu.

Diğer taraftan, Avrupa’da Hollanda, Belçika ve  İngiltere’de bir mecburiyet yok. Hatta İngiltere Ekim’den itibaren uygulamayı kaldırmaya karar verdi. Avusturya’da ise insanlarla yakın temas gerektiren işlerde çalışan kişiler negatif test veya aşı belgesi göstermek arasında seçim yapabiliyor.

İskandinav ülkesi Danimarka kısıtlamaları tamamen kaldırdı. İspanya da yerel mahkemelere yapılan itirazların kabulü sonrası uygulamayı sona erdirdi.

FRANSA ÖNCÜ ÜLKE OLMUŞTU

Fransa, yeşil kart uygulamasını ağustos ayında  başlatarak Avrupa’da öncü ülke olmuştu. 15 Kasım’da uygulamanın yenilenmesi gerekiyor ancak her hafta aşı karşıtları tarafından  protesto gösterileri düzenleniyor.

Halkın yüzde 72’sinin aşılandığı Almanya’da karar yerel yönetimlere ait. Ancak, Almanya dün parlamento kararı ile karantinaya giren aşılanmamış çalışanlara maaş ödenmemesine karar verdi.

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz