Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

Aşı olmayana hapis cezası

NotHaber

Filipinler Devlet Başkanı Duterte, koronavirüs aşısı olmayan vatandaşlara sert çıktı. “Ya aşı ya da hapse attırırım. Burada kaldığınız sürece aşı olmalısınız. Yoksa nereye giderseniz gidin” dedi.

Filipinler’de koronavirüs aşısına karşı gelenlere yönelik çarpıcı bir yaptırım kararı alıdndı. Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Covid-19 aşısı olmayı reddeden vatandaşların hapse atılacağını açıkladı.

YA AŞI, YA KODES!..

Başkent Manila'da aşılama kampanyasına katılımın düşük olması üzerine sert bir dille halka seslenen Duterte, aşı olmak istemeyenlerin gözaltına alınması için emir verebileceğini söyledi. Duterte, televizyon kanallarında yayınlanan konuşmasında aşı olmak istemeyenlere hitaben “Tercihini yap, ya aşı ya da seni hapse attırırım” ifadesini kullandı.

YOKSA DOMUZ AŞISI YAPTIRACAK!

Aşı karşıtlarına "ülkeyi terk edin" diyen devlet başkanı, kurallara uymayanların tespit edilmesi için köy muhtarlarına talimat verdiğini de söyledi. “İsterseniz Hindistan'a ya da başka bir yere, ABD'ye gidin. Ama burada kaldığınız sürece aşı olmalısınız. Olmazsanız size domuzlara uygulanan ivermectin aşısını yaptırırım."

SORUNUN FATURASI ZENGİN ÜLKELERE

Sert çıkışları ile tartışmalı sözleriyle tanınan Duterte, aşı tedariğinde yaşanan sıkıntıdan zengin ülkelerin adil davranmamasını sorumlu tuttu. Ülkede bugüne kadar 1 milyon 364 bin 239 Covid-19 vakası kaydedilirken virüs nedeniyle 23 bin 749 kişi hayatını kaybetti. Yaklaşık 110 milyon nüfusa sahip ülkede, şimdiye kadar 2,1 milyon kişiye aşının iki dozu da uygulandı.

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz