Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

Almanlar sandık başına gidiyor

Almanya’da 60,4 milyon seçmen, 26 Eylül seçimleri için sandık başına gidiyor. Yaklaşık 900 bin Türk’ün de oy kullanması beklenirken, anketlerde Sosyal Demokrat Parti yüzde 25, Hıristiyan Demokratlar yüzde 23, Yeşiller ise yüzde 15-17 oy oranıyla ilk 3 sırayı alıyor.

Almanya’da halk, 26 Eylül’de gerçekleştirilecek genel Seçimlerde 20. Dönem Federal Meclis’i belirlemek için sandığa gidiyor. 60,4 milyon seçmenin bulunduğu ülkede, yaklaşık 900 bini Türk olmak üzere 7,5 milyon göçmen kökenli, siyasi tercihlerini sandığa yansıtacak.

Ülkeyi 16 yıldır yöneten Başbakan Angela Merkel’in yeniden aday olmayacağı seçimlerde; Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri 60 yaşındaki CDU Genel Başkanı Armin Laschet’i, Sosyal Demokrat Parti (SPD) 63 yaşındaki Maliye Bakanı Olaf Scholz’u ve Yeşiller 40 yaşındaki partinin Eş Başkanı Annalena Baerbock’u başbakan adayı gösterdi.

MEKTUPLA OYDA PATLAMA OLACAK

Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl mektupla oy kullananların sayısının yüzde 40 oranında olması beklenirken; anketlere göre Olaf Scholz’un adayı olduğu SPD yüzde 25 oy oranıyla birinci sırada görülürken Armin Laschet’in aday olduğu CDU/CSU’nun oy oranı yüzde 23 bandında yer alıyor. Bu seçimlerde Annelena Baerbock ile ilk kez başbakan adayı gösteren Yeşillerin oy oranı da yüzde 15-17 olarak anketlere yansıyor. Aşırı sağcı ve ırkçı görüşleriyle bilinen AfD yüzde 11-12 oy oranıyla dördüncü parti konumunda. Yüzde 5’lik seçim barajını geçmesi beklenen liberal görüşlü Hür Demokrat Parti’nin (FDP) oy oranı yüzde 11-12 olarak verilirken, Sol Parti’nin de yüzde 6-7 oy alacağı tahmin ediliyor.

KOALİSYON SEÇENEKLERİ NELER?

Zirvedeki partilerin oy oranları birbirine yakın olduğu için Koalisyon seçenekleri ülkede hararetle tartışılıyor. CDU/CSU-Yeşiller-FDP koalisyonu, partilerin renkleri (siyah-yeşil-sarı) nedeniyle “Jamaika koalisyonu” olarak adlandırılıyor. Bir diğer seçenek ise SPD-CDU/CSU-Yeşiller koalisyonu. Bu da renkleri (kırmızı-siyah-yeşil) nedeniyle “Kenya koalisyonu” olarak nitelendiriliyor.Bir diğer ihtimal ise SPD-FDP-Yeşiller’in kurabileceği “Trafik lambası koalisyonu” olacak.

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz