Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

50 yıldır uyuyan canavar uyandı!

İspanya’ya bağlı Kanarya adalarında art arda meydana gelen depremlerin ardından Yaşlı Doruk adlı yanardağ 50 yıl sonra faaliyete geçti. Lavlar bazı evleri tamamen yutarken, etrafa kül ve duman saçıldı. Binlerce kişi tahliye edildi, uzmanlar “patlamaların devamı gelecek” diye uyardı.

İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları Yanardağ şoku yaşıyor. Bu adaların grubundan La Palma Adası'ndaki Cumbre Vieja (Yaşlı Doruk) yanardağı faaliyete geçti. Yerel saatle gece meydana gelen 3.8 büyüklüğündeki deprem sonrasında yanardağın lav püskürtmeye başlayan bir ağzı daha açıldı. Ana ağzın 900 metre kuzeyindeki yeni oluşumdan da lav püskürmeye başladı. Yanardağ yerleşim yerlerinde yaşayan 5 bin 500 kadar kişi, jandarma tarafından tahliye edildi.

200 KİŞİLİK TAKVİYE EKİP

50 yıldır uykuda olan yanardağın 5 ağzından çıkan küller ve lavlar çevreye zarar vermeye başlarken, bazı evleri de tamamen yuttu! Yanardağdaki patlamalardan çıkan gazlardan dolayı bölgedeki halk muhtemel solunum riskine karşı uyarıldı. La Palma'ya destek için anakaradan helikopterlerle 200 dolayında takviye ekip gönderildiği, 64 askerin de çalışmalara katıldığı açıklandı. Uzmanlar, yanardağın gelecek günlerde aktif durumda olmaya devam edeceği öngörüsünde bulundu.

BAŞBAKAN DA BÖLGEYE GİTTİ

Son bir haftadır 21 binden fazla depremin meydana geldiği La Palma'da iki gün önce yerel saatle 15.10'da yanardağ faaliyete geçmişti. Depremler sırasında adada uygulanan sarı alarm, yanardağın aktif duruma geçmesiyle kırmızı alarma dönüştürüldü. Öte yandan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, BM 76. Genel Kuruluna katılmak için ABD'ye gidiş programını ileri saatlere erteleyerek La Palma'ya gitti ve burada incelemelerde bulundu.

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz