Kapat
Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar
Stopaj desteği 3 ay daha uzatıldı!

Stopaj desteği 3 ay daha uzatıldı!

Stopaj desteği 3 ay daha uzatıldı!
NotHaber
ÖZET

  • Türk Lirası mevduat hesaplarına uygulanan stopaj desteği 31 Aralık 2021'e kadar uzatıldı.

Hükümetin uyguladığı finansal teşviklerden biri olan stopaj desteği 3 ay daha uzatıldı. Konuyla ilgili karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.

BİR YILDAN UZUN VADELİ HESAPLARDA KESİNTİ ORANI SIFIR

Karara göre 31 Aralık 2021'e kadar, vadesiz ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar vadeli hesaplarda indirimli oran yüzde 5, 1 yıla kadar vadeli hesaplarda yüzde 3 olarak uygulanmaya devam edecek. 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda ise kesinti oranı sıfır olacak. Kararla birlikte tahvil, bono ve kira sertifikalarından elde edilen gelir ve kazançlar da destek kapsamında yer alacak.

STOPAJ DESTEĞİ NEDEN VERİLİYOR?

Stopaj desteği, Türk lirasının değerini korumak, birikimlerin Türk lirası cinsinden açılmış mevduat ve katılım hesaplarında tutulmasını sağlamak ve yastık altı birikimlerin bu hesaplarda değerlendirilmesini teşvik etmek amacıyla veriliyor. Eylül 2020'de 3 aylığına uygulanmaya başlanan düzenleme daha önce Aralık 2020, Mart 2021 ve Temmuz 2021 tarihlerinde 3'er ay süreyle uzatılmıştı.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz