Kapat
Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar
Elektrikli traktörün seri üretimi başlıyor!

Elektrikli traktörün seri üretimi başlıyor!

Elektrikli traktörün seri üretimi başlıyor!
NotHaber
ÖZET

  • Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ilk yerli ve milli elektrikli traktörün ocak ayında seri üretimine başlanacağını duyurdu.

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, başta gübre, yem ve enerji olmak üzere pek çok emtiada dünya fiyatlarının arttığını söyledi. Bu artışı çiftçinin hissetmemesi için tarımsal destek ve alım fiyatlarıyla her zaman çiftçinin yanlarında olduklarını belirten Pakdemirli, “Çiftçinin maliyet artışlarından endişe etmeden tohumunu toprakla buluşturmaya devam etmesi gerekir” dedi.

ELEKTRİKLİ TRAKTÖRDE SERİ ÜRETİME HAZIR

Çanakkale’nin Biga ilçesinde belediyeyi ziyaret eden Bakan Pakdemirli, bu yıl 15'incisi düzenlenen Biga Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı'nın açılışına katıldı. Tarım Bakanı, çiftçinin en büyük maliyetlerinden biri olan mazota çözüm sunacak ilk yerli ve milli elektrikli traktörün seri üretime hazır olduğunu duyurarak “105 beygir gücünde, 45 ila 55 dakika arası yüzde 100 şarj olabilen ve 8 kat daha az yakıt tüketimi ile çiftçilerimizin maliyetleri yüzde 95 düşürecek olan elektrikli traktörümüzün inşallah seri üretimine önümüzdeki yılın ocak ayında başlıyoruz” diyerek tarih verdi.

ELEKTRONİK KÜPE, HAYVANCILIKTA BİG DATA’NIN GİRİŞ KAPISI OLACAK

Elektronik Hayvan Takip Sistemi’nin de önümüzdeki hafta lansmanının yapılacağını belirten Pakdemirli, “Yani diğer adıyla Elektronik Küpe ülkemizin milli sermaye ve milli Ar-Ge ile geliştirilen ilk hayvan takip sistemi. Sistem sayesinde büyükbaş hayvanların takipleri, sanal karantina, kızgınlık dönemleri ve beslenme yapıları yakından takip edilecek. Böylece hayvancılıkta BİG DATA’ya ulaşmış olacağız” şeklinde konuştu.

PAKDEMİRLİ: DESTEK VE ALIMLARLA ÇİFTÇİNİN YANINDAYIZ

Türkiye'nin tarım alanı bakımından dünyada 31’inci sırada olmasına rağmen tarımsal hasılada Avrupa’da birinci, dünyada ise ilk on içinde yer aldığını belirten Pakdemirli, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sonrasında tarımsal destekler ve etkin müdahale alımları uygulanmaya başladı. Son 3 yılda tarımsal desteklerin yüzde 65 artışla 24 milyar liraya çıkarıldı” dedi.

“ALIN TERİNİZ KARŞILIKSIZ KALMAYACAK”

Küresel iklim değişikliği ve salgın sürecinin tarım ve gıda piyasalarını ciddi anlamda etkilediğine hatırlatan Pakdemirli, “Başta gübre, yem ve enerji olmak üzere birçok emtiada dünya fiyatları her geçen gün artış gösteriyor. Çiftçi kardeşlerim, maliyetlerdeki artıştan endişe etmeyin, gönüllerinizi ferah tutun ve tohumu toprakla buluşturmaya devam edin. Çiftçimizin, yani sizlerin alın teri karşılıksız kalmayacak, mahsulleriniz maliyetlerinin üzerinde değer bulacak” dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİNE VURGUSU

Tarımsal destekler yanında alım fiyatları ile de her zaman çiftçimizin yanında olduklarını belirten Pakdemirli, “Üreticimizi koruyan, tüketicimizi kollayan politikalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz. Tabii bu makro gelişmelerin arkasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin getirdiği hızlı karar alma ve etkin uygulama anlayışının olduğunu da özellikle vurgulamak istiyorum” şeklinde konuştu.

Tarımsal alanda verilen destekler sayesinde tarım sektörünün son 12 çeyrekte kesintisiz büyüdüğünü, hatırlatan Pakdemirli, bu yılın ilk 6 ayında da ortalama yüzde 4,7 büyümeyle ekonomiye güç kattığını ifade etti. Pakdemirli, tarımsal hasılanın geçen yıl 337 milyar liraya ulaşarak Cumhuriyet tarihi rekorunu kırdığını da söyledi.

Çanakkale'de tarıma son 19 yılda 13,8 milyar lira destek ve yatırım yaptıklarını ifade eden Pakdemirli kırsal kalkınma destekleri kapsamında ise 200 milyon lira hibe ödendiğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz