Döviz kuru arttığında bankadaki para artacak mı? Dolar ve Euro yükseldiğinde TL'de mi yükselecek?

Döviz kuru arttığında bankadaki para artacak mı? Dolar ve Euro yükseldiğinde TL'de mi yükselecek?
NotHaber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından vatandaşlar döviz kuru dalgalanmalarındaki hareketliliği araştırmaya başladı. Açıklamaların ardından vatandaşlar, döviz kuru arttığında bankadaki para artacak mı sorusuna yanıt aramaya başladı. Dolar ve Euro yükselirken TL’nin de yükselecek olması kafaları karıştır. Bu nedenle haberimizde detayları derledik. Peki, Döviz kuru dolar ve euro arttığında bankadaki para artacak mı? Dolardaki artış TL mevduatlarına yansıtılacak ne demek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın Döviz Kuru hakkında yaptığı açıklamalar sonrası vatandaşlar bazı sorulara yanıt aramaya başladı. Toplantı sonrası konuşan Erdoğan, “Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın ‘kur daha yüksek olacak’ diye mevduatını Türk Lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak” ifadelerini kullandı. Bu ifadelerin ardından vatandaşlar “Döviz kuru Dolar ve Euro arttığında bankadaki para artacak mı? Dolardaki artış TL mevduatlarına yansıtılacak ne demek?” sorularına yanıt aramaya başladı. İşte detaylar…

Döviz kuru arttığında bankadaki para artacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Finans hareketlerinin, fahiş fiyat artışlarının yol açtığı sıkıntılar elbette hepimizin canını yakıyor. Bu konjonktürel sıkıntılara başa çıkabilecek iradeye sahibiz. Hükümet olarak gereken adımları atıyoruz. Stokçuluk, fahiş fiyatla günlük hayatı zorlaştıranlar hakkında bakanlıklar ve ilgili kurumlarımız harekete geçmişlerdir.

Meclisimiz de stokçuluk yapanlara cezaları arttıran bir kanunla bu mücadeleye katkı sağladı. Asgari ücrette yüzde 50'nin üzerinde artış yaparak en düşük gelir rakamını 4 bin 253 liraya çıkardık. İşverenlerimizin yükünü 450 lira azalttık.”

Dolar ve Euro yükseldiğinde TL'de mi yükselecek?

Üretimi ve istihdamı desteklemek için çok sayıda paketi hayata geçiriyoruz. Kurdaki dalgalanmayı durdurarak serbest piyasa ekonomisi kuralları çerçevesinde yeni araçları devreye alıyoruz.

TL MEVDUATLARI İÇİN YENİ DÜZENLEME

Tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz. Bu yeni araç şöyle işleyecektir; insanlarımızın bankadaki TL varlığını, mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek. Kur getirisi mevduat kazancının üstünde ise aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek bu kazanç stopaj vergisinden muaf tutulacak.

Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın kur daha yüksek olacak diye mevduatını TL'den dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak.

Döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalarımıza Merkez Bankası aracılığı ile ileri vadeli kur rakamı verilecek. Kur farkı TL olarak ihracatçı firmamıza ödenecek.

BİREYSEL EMEKLİLİK DESTEĞİ

Bireysel emeklilik sistemimizin cazibesini arttırmak için devlet katkısını yüzde 30'u çıkarıyoruz. Devlet iç borçlanma senetlerine buradaki stopajı yüzde 0'a indiriyoruz. Vergi yükünü azaltarak uluslararası rekabeti desteklemek amacıyla ihracat ve sanayi şirketleri için kurumlar vergisinde 1 puanlık indirim planlıyoruz.

Katma değer vergisini yeniden düzenliyoruz. Amacımız kayıt dışı ekonomiyi azaltmak, iş ve yatırım ortamını iyileştirmek, ihracatı özendirmek, firmalarımızın KDV iadesi yoluyla finansmana hızla erişimini sağlamaktır.

Şirketler tarafından yapılacak temettü ödemeleri üzerindeki stopajı yüzde 10'a indiriyoruz. Yatırım ve fon kazançları kurumlar vergisinden istisna olmasına karşılık diğer fon kar payları istisna dışındaydı. Bu farklılığı ortadan kaldırıyoruz.

'ÜLKEMİZDE 5 BİN TON ALTIN OLDUĞU BİLİNMEKTEDİR'

Ülkemizde yastık altında 280 milyar dolar değere sahip 5 bin ton altın bulunduğu bilinmektedir. Bu altınların finansal sisteme dahil edilerek ekonomiye kazandırılması için piyasa paydaşlarıyla birlikte yeni araçlar geliştirilecektir.

Kredi garanti fonu desteğiyle uzun vadeli istihdamı koruma ve destekleme işletme kredileri verilecektir. Ülkemizdeki istikrar ve güven iklimini güçlendirecek tüm tedbirleri ilgili kurum ve meclisimizle süratle hayata geçireceğiz.

Türkiye'ye geçmişte defalarca olduğu gibi küresel ekonominin yeniden yapılanma sürecinin dışında bırakacak hiçbir oyuna itibar etmedik.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz