Kapat
Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar
Yumurtacılar isyan etti: Maliyetine satıyoruz

Yumurtacılar isyan etti: Maliyetine satıyoruz

Yumurtacılar isyan etti: Maliyetine satıyoruz
ÖZET

  • Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı İbrahim Afyon, yumurta fiyatlarındaki artışın kendilerini zora sokmaya başladığını ifade etti.

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı İbrahim Afyon, yumurta fiyatlarında aylık bazda yüzde 16,5 ve yıllık bazda yüzde 69,8 artış görülmesine ilişkin konuştu. Yumurtanın fahiş fiyatlı emtia arasında görülmesinin üreticilere yapılan bir haksızlık olduğunu söyleyen Afyon, enflasyona rağmen yumurtayı maliyetine sattıklarını söyledi.

“YUMURTANIN 80 KURUŞ OLMASI LAZIM”

Enflasyonun üreticileri olumsuz etkilediğini vurgulayan Afyon, “Enflasyon demek fiyat artışları demek. 2021 yılı ocak ayı ilk haftasında 76 kuruş olan üreticiden çıkış fiyatı şu anda 78 kuruş ve bazı sebeplerden dolayı 72 kuruşa üreticiden çıkıyorsa, "zam nerede?", "enflasyon nerede?". Şunu bilmemiz gerekiyor yumurta üretimi için yem gerekli ve bu yem 1 sene önce ton başına 1890 lira iken şu an 3500 lira oldu. Yumurta fiyatları geri gitmişse bunları iyi irdelememiz gerekiyor. 80 kuruş olması beklenen yumurtanın 72 kuruş bandında olması kurtarmayabilir.

“YEM VE DİĞER GİRDİLERİN SABİTLENMESİ GEREK”

Yem girdilerimizi standarda bağlamamız lazım. Diğer girdilerimizi de sabitlemeden yumurtanın yüzde 16’lık artışı üreticileri rencide etmekte. Maliyetine satabiliyoruz, o yüzden fahiş fiyatlarda emtia olarak yumurtayı da almak biz üreticilere yapılan bir haksızlıktır” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz