Kapat
Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar
Yargıtay’dan önemli karar: Yasal değil

Yargıtay’dan önemli karar: Yasal değil

Yargıtay’dan önemli karar: Yasal değil
ÖZET

  • Yargıtay, milyonlarca tüketiciyi yakından ilgilendiren bir karara imza attı. Yargıtay 11’inci Hukuk Dairesi, bankaların hesap açma ve kapatma işlemleri ile hesap cüzdanı yazdırma işlemlerinde herhangi bir ücret almasının yasal olmadığına hükmetti.

Uzun süredir kullanmadığı banka hesabını kapattırmak isteyen bir vatandaş, bankanın bu işlem için kendisinden ücret talep etmesinin ardından mahkemeye başvurdu. Vatandaş, banka tarafından tahsil edilen hesap işletim, hesap özeti, revizyon, aidat, yarı yıl veya benzer adlarla yapılan ücret kesintilerinin iadesini talep etti.

Davalı bankanın yönetmeliğinde yer alan “Hesap açma ve kapama işlemleri ile hesap cüzdanı yazdırma işlemlerinden herhangi bir ücret alınamaz” maddesine dikkat çeken mahkeme, davacıdan hesap kapama ücreti adı altında tahsil edilen 10 TL’nin yasal olmadığına hükmetti.

KARAR, EMSAL NİTELİĞİ TAŞIYOR

Bankanın haksız bulunduğu kararda şu ifadeler yer aldı:

“Hesapla ilgili incelenmesi gereken hesap hareketleri kapsamının geniş olması göz önüne alınarak, özel bilgiyi gerektiren uyuşmazlık konusunda bilirkişi görüşü alınmaksızın eksik inceleme ve hatalı, değerlendirme ile yazılı şekilde karar verilmesinin usul ve yasaya aykırı olduğu ileri sürülmüştür.

Bilirkişi, ya sadece özel veya teknik bilgiyi mahkemeye iletir veya bu bilgileri, vakalara uygulamak suretiyle varmış olduğu sonuçlara işaret eder yahut da özel veya teknik bilgilerden hareket ederek vakaların tespiti biçiminde beliren bir işlevi yerine getirir.

Hakimin dosya içindeki belgeleri inceleyerek, maddi vakayı belirlemesi ve buna göre doğru hukuki değerlendirme yaparak sonuca varması yetki alanındadır. Somut olayda hesap kapama ücretinin belirlenmesi özel ve teknik bilgiyi gerektirmediği için bilirkişiden rapor alınmasına da gerek bulunmamaktadır.

Tüm bu nedenlerle eksik inceleme ve hatalı değerlendirme ile karar verildiğinden söz edilemez. Bu durum karşısında karara yönelik kanun yararına temyiz isteminin reddi gerekmiştir. Açıklanan nedenlerle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kanun yararına bozma talebinin reddine oy birliği ile karar verilmiştir.”

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz