Kapat
Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar
Rekabet Kurumu’ndan Samsung, Arçelik ve LG’ye soruşturma

Rekabet Kurumu’ndan Samsung, Arçelik ve LG’ye soruşturma

Rekabet Kurumu’ndan Samsung, Arçelik ve LG’ye soruşturma
ÖZET

  • Rekabet Kurumu, marketlerdeki fahiş fiyat denetimine beyaz eşya ve elektronik sektöründeki şirketleri de dahil etme kararı aldı. Kurum; Arçelik, BSH, Samsung ve LG’nin de aralarında bulunduğu bazı firmalara soruşturma açılmasına karar verildiğini duyurdu.

Zincir marketlere yönelik fahiş gıda soruşturmasının başlatılmasının ardından şimdi de beyaz eşya ve elektronik sektöründeki şirketler de soruşturma kapsamında alındı. Rekabet Kurulu’ndan yapılan açıklamaya göre, Arçelik, BSH, LG, Samsung’un de aralarında olduğu şirketler hakkında soruşturma açtı.

MEVZUATI İHLAL ETTİKLERİ İDDİASIYLA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Rekabet Kurumu; internet sitesinden yayımladığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Arçelik Pazarlama A.Ş., BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Samsung Electronics İstanbul Pazarlama ve Ticaret Ltd. Şti. ve LG Electronics Ticaret A.Ş. ile bu teşebbüslerin distribütörlerinin, yetkili satıcılara internet satış yasağı getirmek ve/veya yeniden satış fiyatı tespitinde bulunmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiği iddiası üzerine yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 09.09.2021 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak; Arçelik Pazarlama A.Ş., BSH Ev Aletleri San. ve Tic. A.Ş., Gürses Kurumsal Tedarik ve Elektronik Tic. Paz. A.Ş., LG Electronics Tic. A.Ş., Samsung Electronics İstanbul Paz. ve Tic. Ltd. Şti. ve SVS Dayanıklı Tük. Mall. Paz. ve Tic. Ltd. Şti.  hakkında soruşturma açılmasına, 21-42/617-M sayı ile karar verdi.”

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz