Kapat
Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar
IMF, Türkiye için büyüme tahminini yükseltti

IMF, Türkiye için büyüme tahminini yükseltti

IMF, Türkiye için büyüme tahminini yükseltti
ÖZET

  • IMF, Türkiye için 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 5,8’den yüzde 9’a çıkardı. Böylelikle fonun beklentisi Orta Vadeli Program’da belirlenen beklentiyle aynı düzeye çıktı.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye için 2021 yılı büyüme tahminini yükseltti. IMF’nin “Global Ekonomik Görünüm Raporu”na göre, temmuz ayında ara raporda yüzde 5,8 olarak belirlenen büyüme beklentisi, yüzde 9 olarak yenilendi.

Böylelikle Orta Vadeli Program’daki 2021 büyüme beklentisiyle IMF’nin beklentisi aynı düzeye geldi.

Öte yandan IMF, 2022 yılın için yüzde 3,3 olarak belirlediği büyüme beklentisinde ise bir değişikliğe gitmedi.

ENFLASYON TAHMİNİ DE YÜKSELDİ

IMF, Türkiye’de enflasyonun bu yıl yüzde 17, yıl sonunda ise yüzde 16,7 olacağı tahmininde bulundu. Bir önceki raporda ortalama enflasyon beklentisi yüzde 13,6, yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 12,5 seviyesindeydi.

Gelecek yıl için ortalama enflasyon beklentisini yüzde 11,8’den yüzde 15,4’e yükselten IMF, yıl sonu enflasyon beklentisini ise yüzde 11,5’ten yüzde 14,5’e çıkarttı.

İŞSİZLİK DÜŞECEK

İşsizlik oranı tahminini bu yıl için yüzde 12,4’ten yüzde 12,2’ye çeken IMF, gelecek yıl için yüzde 11 olan işsizlik tahminini ise güncellemedi.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz