Kapat
Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar
Fitch: “Faiz indirimi iyileşmeye zarar verebilir”

Fitch: “Faiz indirimi iyileşmeye zarar verebilir”

Fitch: “Faiz indirimi iyileşmeye zarar verebilir”
ÖZET

  • Fitch, Merkez Bankası’nın faiz indirim kararının ılımlı dışsal iyileşmeye zarar verebileceği değerlendirmesinde bulundu.
  • Fitch Kıdemli Direktörü Erich Arispe, faiz indiriminin uluslararası rezerv pozisyonlarındaki kısmi iyileşmeyi de riske attığını belirtti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Merkez Bankası’nın 100 baz puanlık faiz indirimi kararı ve sözlü yönlendirmede yaptığı değişikliğin enflasyonu kontrol altında tutma konusundaki zorluğu artıracağını belirtti. Para politikası kredibilitesinin de zayıf olduğunu aktardı.

Yıl sonunda TÜFE’yi yüzde 17,2 olarak öngören Fitch; sağlam yurtiçi talep, yüksek uluslararası enerji fiyatları, lirada ek zayıflık ve enflasyon beklentilerinde yükselişle birlikte TÜFE tahmininin yukarı yönlü edilebileceğini kaydetti.

“EKONOMİDEKİ KIRILGANLIKLAR ARTABİLİR”

Rezervlerde ve turizmde toparlanma, cari açıkta daralma ve dış finansmana erişimin sorunsuz olmasının kısa vadeli finansal baskıları yumuşattığı belirtilen raporda buna karşın düşük rezerv, döviz swaplarına olan bağımlılık, yüksek dolarizasyon ve daha zorlu dış koşullarla dışsal kırılganlıkların yüksek kalmayı sürdürdüğü aktarıldı. Fitch, “Bu kırılganlıklar, yurt içi güvenin zayıflaması ve dolarizasyonla artabilir” diye ekledi.

“ABD GERGİNLİĞİNİN ARTMASI ZARAR VEREBİLİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rus askeri ekipmanı alınması konusunda ABD ile yaşanan gerginliğin artabileceği değerlendirmesinde bulunan Fitch, fazladan alımların ABD yaptırımlarıyla sonuçlanma ihtimalinin olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz ay Türkiye’nin notunu BB- ve görünümünü ‘durağan’ olarak sabit tutan Fitch, notun yüksek enflasyon ve zayıf para politikası güvenilirliğini yansıttığını belirtmişti.

“FAİZ İNDİRİMİ, HEDEFLERİ ZORA SOKTU”

Fitch Kıdemli Direktörü Erich Aripse, Merkez Bankası’nın faiz indirim kararı sonrasında 100 baz puanlık indirimle beraber politika belirsizliğinin arttığını ve beklenenden erken gelen faiz indiriminin enflasyonu kontrol altına alma hedeflerini zora soktuğunu belirtti.

Artan ve kötüleşen enflasyon beklentilerine rağmen siyasi faktörlerin Merkez Bankası’nın faiz artırımını sınırladığını belirten Arispe, aynı faktörlerden dolayı daha fazla faiz indiriminin gelebileceğini söyledi.

“Makroekonomik baskılara karşı geç alınan önlemler politika kredibilitesinin zayıflığını gösterdi ve enflasyon büyük oranda bir süre daha yüzde 5’lik hedefin üzerinde kalacak” diyen Arispe, faiz indirim kararının Türkiye’nin uluslararası rezerv pozisyonlarındaki kısmi iyileşmeyi de azaltma riskinin bulunduğunu vurguladı.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz