Kapat
Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar
Facebook açıkladı! Çöküşün nedeni belli oldu

Facebook açıkladı! Çöküşün nedeni belli oldu

Facebook açıkladı! Çöküşün nedeni belli oldu
ÖZET

  • Facebook, dün yaşanan tarihi çöküşün nedenlerini açıkladı.
  • Yaşanan kesintiden dolayı özür dileyen sosyal medya devi, böyle bir sorunun tekrarlanmaması için gerekli çalışmaların yapılacağını belirtti.

Facebook, dün yaşanan büyük bağlantı krizinin nedenlerine ilişkin bir açıklama yaptı. Şirketin mühendislik ve altyapı ekibinden sorumlu başkan yardımcısı Santosh Janardhan, Facebook, Instagram ve WhatsApp’ta yaşanan 6 saatlik problemin detaylarını paylaştı.

“KESİNTİDEN DOLAYI ÖZÜR DİLERİZ”

Santosh Janardhan, sistemleri yeniden çalıştırmayı başardıklarını aktardığı açıklamasında, “Dünyanın her yerinde bize güvenen tüm insanlara ve işletmelere, bugün platformlarımızda yaşanan kesintinin neden olduğu rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Erişimi geri yüklemek için elimizden geldiğince çok çalışıyoruz ve sistemlerimiz artık yeniden çalışıyor. Bu kesintinin altında yatan neden, günlük operasyonlarımızda kullandığımız birçok dahili araç ve sistemi de etkileyerek sorunu hızlı bir şekilde teşhis etme ve çözme girişimlerimizi karmaşık hale getirdi” ifadelerini kullandı.

AĞ TRAFİĞİNDEKİ KESİNTİ NEDEN OLDU

“Mühendislik ekiplerimiz, veri merkezlerimiz arasındaki ağ trafiğini koordine eden omurga yönlendiricilerindeki yapılandırma değişikliklerinin bu iletişimi kesintiye uğratan sorunlara neden olduğunu öğrendi. Ağ trafiğindeki bu kesinti, veri merkezlerimizin iletişim kurma şeklini kademeli olarak etkileyerek hizmetlerimizi durdurdu.”

“GÜVENLİK İHLALİNE DAİR KANIT YOK”

Milyonlarca Facebook kullanıcısının kişisel verilerinin satışa çıkarıldığı iddialarını yalanlayan Janardhan, açıklamasının devamında “Hizmetlerimiz artık tekrar çevrimiçi durumda ve bunları tamamen normal işlemlere döndürmek için aktif olarak çalışıyoruz. Bu kesintinin temel nedeninin hatalı bir yapılandırma değişikliği olduğuna inandığımızı şu anda netleştirmek istiyoruz. Ayrıca, bu kapalı kalma süresinin bir sonucu olarak kullanıcı verilerinin güvenliğinin ihlal edildiğine dair hiçbir kanıtımız yok.

Dünyanın dört bir yanındaki insanlar ve işletmeler, bağlantıda kalmak için her gün bize güveniyor. Bunun gibi kesintilerin insanların yaşamları üzerindeki etkisini ve hizmetlerimizdeki kesintiler hakkında insanları bilgilendirme sorumluluğumuzun farkındayız. Etkilenen herkesten özür dileriz ve altyapımızı daha dayanıklı hale getirmeye devam edebilmek için bugün olanlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için çalışıyoruz.” cümlelerine yer verdi.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz