Kapat
Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar
Avrupa Merkez Bankası’ndan önemli enflasyon uyarısı

Avrupa Merkez Bankası’ndan önemli enflasyon uyarısı

Avrupa Merkez Bankası’ndan önemli enflasyon uyarısı
ÖZET

  • Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, sonbaharda enflasyonun Avrupa’da daha da yükselmesini beklediklerini açıkladı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Parlamentsu (AP) Ekonomi ve Mali İşler Komitesi’nin “Parasal Diyalog” oturumunda konuştu. Video konferans yöntemiyle etkinliğe katılan Lagarde, aşılama kampanyalarının başarıyla yürütülmesi sonucunda kısıtlamaların yumuşadığını ve ekonomik toparlanmanın hız kazandığını söyledi.

GÜÇLÜ BÜYÜME YIL SONUNA KADAR SÜRECEK

Euro Bölgesi ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 2,2 büyüdüğünü anımsatan Lagarde, yılın ikinci yarısında da güçlü büyüme beklediklerini ve ekonomik faaliyetin, yıl bitimine kadar salgın öncesi seviyeleri aşmasını beklediklerini belirtti.

“ENFLASYONUN SONBAHARDA DAHA DA YÜKSELMESİNİ BEKLİYORUZ”

Enflasyondaki yükselişi büyük oranda geçici olarak görmeye devam ettiklerini söyleyen Lagarde, “Euro Bölgesi enflasyonu ağustosta yüzde 3'e yükseldi. Enflasyonun sonbaharda daha da yükselmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu. Ayrıca Lagarde, petrol fiyatlarındaki güçlü artış, Almanya’daki KDV indiriminin kalkması, malzeme ve ekipman kıtlığından kaynaklı maliyet baskılarının enflasyonu yukarı çektiğini vurguladı.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz