Kapat
Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar
Avgadiç: “Sıkışıklığın nedeni aktif olmayan plakalar”

Avgadiç: “Sıkışıklığın nedeni aktif olmayan plakalar”

Avgadiç: “Sıkışıklığın nedeni aktif olmayan plakalar”
ÖZET

  • İTO Başkanı Şekib Avdagiç, aktif olmayan 5 bin servis plakası için 31 Aralık 2021’e kadar süre verilmesini önerdi.
  • Bu tarihten sonra aktif olmayan plakaların kapatılıp yeni başvurulara açılmasını söyledi.

İstanbul’da okulların açılmasıyla servis araçları konusunda yaşanan sıkıntılara ilişkin konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, aktif olmayan 5 bin plaka için 31 Aralık tarihine kadar süre koyulmasını önerdi.

“3 TEMEL SEBEP VAR”

Servis araçlarındaki sıkıntıların üç temel sebebinin olduğunu söyleyen Avdagiç, “Plaka tahsis yöntemi, bir rant kapısı değildir, bu bir iş kapısıdır. Bu şekilde kullanılarak, sorunlara çare olmalıdır. Servis sıkışıklığının temel nedeni aktif olmayan plakalar. İkincisi çalışma saatleri. Okul ve işyeri çıkışları aynı saatlere denk geldiği için servis kapasitesi yetmiyor. Kademeli saat uygulamasının dışına çıkıldığı için, herkes kendi saat düzenlemesini yapıyor. Sabah saatlerindeki bu yoğunluğu dağıtmamız lazım. Servis araçları, hem fabrika hem okula aynı anda hizmet veremiyor. Üçüncüsü de sürücü temini noktasında sıkıntı var” şeklinde konuştu.

İstanbul’da 50 bin servis aracı bulunduğunu söyleyen Avdagiç, bu araçların 18 bininin okul aracı, kalan kısmının ise personel aracı olarak kullanıldığını bildirdi.

“BOŞ SERVİS PLAKALARI, DOLU TRAFİĞİN SEBEBİ”

Servis plakası arzının kısıtlı olduğunu belirten Avgadiç, “50 bin plaka bile zor yetiyor. Araçla buluşmayan, içinde öğrenci ya da personel olmayan bir tane bile servis plakası bırakma lüksümüz yok. Boş servis plakaları, dolu trafiğin sebebi. İTO olarak önerimiz; seferde olmayan 5 bin plaka için 31 Aralık 2021’e kadar süre konulsun. Bu tarihten sonra hala çalışmayan plakalar kapatılsın ve bu plakalar yeni başvurulara açılsın” ifadelerini kullandı.

Servis aracı tedarikinde de sorunlar yaşandığını söyleyen Avgadiç, bunun çaresinin servis ihtiyacı için plan ve projeksiyon yapmaktan geçtiğini vurguladı.

“ARAÇ BULAMAMA SORUNUNU ÇÖZMELİYİZ”

Servis aracı işletmelerine de seslenen Avgadiç, “Servisçiler, bayilerin elinde tek bir tane araç olmadığını söylüyor. Onlardan, sözgelimi gelecek 10 yılda 'şu segmentlerde, şu adette' araç ihtiyacı olacak gibi, devletimizin de koordinasyonunda bir planlama yapmalarını istiyoruz. Böylece araç üreticilerine, ihtiyacı ve talebi gösterip araç üretmeleri çağrısında bulunalım. Araç bulamama sorununun en doğru çözümünü ancak böylelikle bulabiliriz” dedi.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz