Görüş Bildir
NotHaber test yayını başladı. Öneri ve eleştirilerinizle katkı sağlayabilir daha iyisini yapabilmemiz için bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Geleceğe 59 saniye notlar
Geleceğe 59 saniye notlar

“İsrail’in bize ihtiyacı yok”

NotHaber

ABD’nin New York Times gazetesi, “İsrail’in bize bağımlılığı ve onlara tesir gücümüz giderek azalıyor” yorumunu yaptı.

ABD-İsrail ilişkilerine dair çok önemli bir tespit, Amerika’nın lokomotif gazetesi New York Times’ya yayınlandı. “İsrail’in ABD’ye bağımlılığı azaldıkça ABD’nin tesir gücü de azalıyor” başlıklı haberde, İsrail’in ABD karşısında ulaştığı askeri ve diplomatik konumu değerlendirildi.

“İsrail hâlâ Amerikan yardımından büyük ölçüde yararlanırken, güvenlik uzmanları ve siyasi analistler, ülkenin sessizce ABD’den etkili bir özerklik geliştirdiğini ve hatta bunu elde etmiş olabileceğini söylüyorlar” ifadelerine yer verildi.

YENİ İTTİFAKLAR ARIYORLAR

İsrail’in kendi askeri teknolojisini ürettiği, diplomatik olarak kendine yetecek şekilde Washington’dan bağımsız olarak yeni ittifak arayışlarına gittiği savunularak “İsrailliler, Washington ile iyi geçinmeleri için liderlerine daha az baskı uygular hale geldi” denildi.  değerlendirilmesi yapıldı.

YÜZDE 10’DAN 1’E GERİLEDİ

İsrail'e yapılan ABD yardımlarının 1981’de ülke ekonomisinin yüzde 10’una denk gelirken, 2020’deki 4 milyar dolarlık yardım ile bu oranın yüzde 1'e gerilediğine işaret edilerek İsrail ekonomisinin büyüme hızına dikkat çekildi.

Yorum yapın
Yorumlar
    İlk yorum yapan sen ol!
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz